Haydi Türkiye

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Haydi Türkiye

Mesaj gönderen Eternity »

ResimAsya'da 5 milyon insan bir şişe suya bile muhtaç. Vereceğiniz 1 doların önemi var.

Deprem ve tsunami'yle sarsılan Güney Asya ülkelerinde yaklaşık 5 milyon kişi aç susuz yardım bekliyor. Tüm dünya adeta bir insanlık yarışına girdi. Yapılan bağışlar sürekli artıyor. Deprem acısını en derinden hisseden Türkiye de felaket bölgesine yardım eli uzatmak için büyük bir kampanya başlattı. Türkiye Kızılay Derneği'nden bir ekip bugün deprem ve tsunami felaketinin yaşandığı Güney Asya ülkelerine gidiyor. 10 kişilik Türk Kızılay ekibi, saat 23.10'da İstanbul'dan bölgeye hareket edecek. Yardım malzemelerini çevre ülkelerden satın alacak olan Kızılay, 1 milyon dolardan fazla malzeme satın almayı planlıyor. Türkiye Kızılay Derneği'nin, Güney Asya'daki felaketin yaralarının sarılması amacıyla başlattığı yardım kampanyasında iki günde 250 milyar lira toplandı.

SMS ile bağış yapabilirsiniz
Diğer ülkelerin yaptıkları yardımlar gözönüne alındığında Türkiye'den gidecek miktarın da artması gerektiğine işaret ederen Kızılay yetkilileri, 17 Ağustos depreminde diğer ülkelerin Türk halkına gösterdiği yardımseverliğin unutulmamasını istedi. Kızılay, açtığı kampanyada toplanan para miktarını 4 Ocak Salı gününden itibaren saat başı internetten veya bülten şeklinde duyuracak. Bağışta bulananların isimleri de internet sitesinde yer alacak. Kampanya tamamlandıktan sonra, biriken paraların nerelere harcandığı da detaylı bir şekilde internet sitesinde yer alacak. Yardım çerçevesinde bu hafta içi cep telefonlarından SMS yoluyla da bağışlar alınabilecek. Kızılay Genel Başkanlığı ayrıca, bölgede faaliyet gösteren Türk turizm şirketlerine birer mektup göndererek, toplanan yardımlara destek olmalarını istedi.

Camiler de para toplayacak
Diyanet İşleri Başkanlığı da tsunami felaketinde büyük zarar gören Güneydoğu Asya'ya yardım toplamaya hazırlanıyor. 21 ocak cuma günü yurtiçi ve yurtdışındaki camilerde felaketzedeler için para toplanacak. Kurban Bayramı'nın ikinci gününde, 21 Ocak'ta, Cuma namazının ardından camilerde tsunamiden zarar gören bölgelere yardım için sandıklar kurulacak. Toplanacak paralar Türkiye Vakıflar Bankası'ndaki hesaba aktarılacak ve dışişleri bakanlığı aracılığıyla depremde zarar gören bölgelere gönderilecek. Kampanyaya Diyanet işleri Başkanlığı'na bağlı yurtdışındaki camiler de dahil edildi. 21 ocağa kadar yardım miktarını artırmak için cuma hutbelerinde ve diğer sohbetlerde cemaate sürekli çağrıda bulunulacak.

İlaçsızlıktan yaralara benzin sürüyorlar
Dev dalgaların yarattığı en büyük yıkım Endonezya'nın Aceh bölgesinde yaşandı. 80 bin kişinin can verdiği Aceh'te tsunamiden kurtulanlar, salgın hastalık ve açlık tehdidi altında. Dünya çapında toplanan 2 milyar dolarlık yardım, yıkım, koordinasyon bozukluğu ve dağınık coğrafi yapı nedeniyle bölgeye ulaşmadı. Günlerdir yemek yemediğini söyleyen Cabbar bin Yasini yaşanan insanlık dramını su sözlerle anlattı: "Yiyecek pirinç bile kalmadı. Su stoklarımız da tükeniyor, ilacımız zaten yok. Yaralarımıza benzin sürüyoruz."

İnsanlık yarışı
Felaketzedeler için toplanan yardım miktarı 2 milyar doları buldu. BM Genel Sekreteri Kofi Annan, yardımların artırılması için Asya'da kampanya başlatıyor. İşte en çok bağış yapan ülkeler:

* Japonya: 500 milyon $
* ABD: 350 milyon $
* Dünya Bank: 250 milyon $
* İngiltere: 95 milyon $
* İsveç: 75.5 milyon $
* İspanya: 68 milyon $
* Çin: 60 milyon $
* Fransa: 57 milyon $
* Avustralya: 46.7 milyon $
* Kanada: 33 milyon $
* TÜRKİYE: 1.25 milyon $
* Çek Cum: 750 bin $

İşte hesap numaraları
Dışişleri Bakanlığı: Koçbank Başkent Şubesi (Ankara)
YTL: 11100111
Dolar: 22200222
Euro: 33300333

Ziraat Bankası Etimesgut Şubesi (Ankara)
YTL: 40437140-5001
Dolar: 40437140-5002
Euro: 40437140-5003

Diyanet İşleri Başkanlığı: Vakıflar Bankası Meşrutiyet Şu. (Ankara)
YTL: 2051468

Kaynak: Vatan
Kullanıcı avatarı
Antikky
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen Antikky »

Microsoft 2.5 milyon$ yardımda bulunmuş helal olsun diyorum...
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Michael Schumacher tam 10 milyon dolarlık yardım gönderiyormuş ayrıca Kuzey Kore halkına da destekte bulunacakmış. Gerçekten tebrik edilesi ve saygı duyulası bir karar vermiş. Darısı milyon dolarlar karşılığında kalçalarını ve vücutlarının diğer uzuvlarını sigortalattıran, milyon dolarlar değerinde evlerde oturan, arabalara binen ve hediyeler alan ünlülerin başına diyelim..
Kullanıcı avatarı
ShepneM
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ShepneM »

gerçekten heLaL oLsun. ke$ke bütün miLyon doLarLarı oLanLar onun kadar duyarLı oLabiLse....