PKK ya çıkacak ya çıkacak

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan PKK ya çıkacak ya çıkacak konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

PKK ya çıkacak ya çıkacak

Mesajgönderen DiLeMmA » 19-10-2007 09:53

ResimIrak Dışişleri Bakanı Zebari, Reuters’e yaptığı açıklamada, PKK’dan Irak topraklarını terk etmelerini resmen istediklerini belirtti. PKK’nın Irak topraklarını ’mümkün olan en kısa zamanda’ terk edeceğini kaydeden Zebari, "Talebimiz Irak topraklarından çıkmaları; zaten çektiğimiz dertlere bir yenisini eklememeleridir" dedi.

IRAK Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Bağdat Hkümeti’nin, TBMM’nin çıkardığı Irak tezkeresi nedeniyle ’rahat olmadığını’, ancak PKK’nın ülkelerini ’mümkün olan en kısa zamanda’ terkedeceğini söyledi. Reuters’e bir demeç veren Zebari, PKK’ya yönelik büyük bir sınır ötesi operasyon beklemediklerini, ancak sınırlı hava saldırılarının mümkün göründüğünü de belirtti. Tezkerenin Irak-Türkiye ilişkilerine hizmet etmediğini savunan Zebari şöyle konuştu: "PKK, varlığını, Irak hükümeti veya Kürt yönetiminin onayıyla sürdürmemektedir. Irak hükümeti onlardan ve diğer askeri gruplardan Irak’ı terketmesini istedi. Mutlaka ve hiç şüphe yok ki resmi talebimiz Irak topraklarından çıkmaları ve Irak’ı, Irak halkına bırakmaları; zaten çektiğimiz dertlere bir yenisini eklememeleridir."

Zebari, AP’ye de konuştu; KK’yı Irak’tan atmak istediklerini, ama buna güçlerinin yetmediğini söyledi. Irak hükümetinin sorumluluklarından kaçmadığını belirten Zebari, "Fakat PKK’yı mevzilerinden çıkarıp atmak güç ve zaman istiyor. Şu anda Bağdat’ta ve ülkenin dört bir yanında teröristlerle boğuşuyoruz. Bunlar enerjimizi emiyor" dedi.

IRAK İÇİN FELAKET OLUR

Irak Başbakan Yardımcısı Berhem Salih ise, Kuzey Irak’a olası bir sınır ötesi operasyonun bölgede istikrarı bozacağını söyleyerek, "Türkiye’nin sorunu barışçı yollarla çözmesinden yana olduklarını" bildirdi. Salih, "Komşumuz Türkiye’ye, bu durumu eşiği aşacak bir noktaya getirmeme konusunda çok dikkatli olması çağrısı yapıyoruz. Bu, Irak için felaket olur. Bu, bütün bölge için felaket olur ve hiç kimse sonuçlarından kaçamaz" dedi.

ANKARA İLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

Kuzey Irak’taki bölgesel yönetim de, "Türk dostlarımızla PKK sorununu görüşmeye hazırlanıyoruz" açıklaması yaptı ve Türkiye’nin bölge ekonomisi için önemi vurgulandı. Açıklamada, "Türkiye ile karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Topraklarımızın komşumuza yönelik saldırılarda üst olmasına izin vermeyeceğiz" dendi.

Mesut Barzani başkanlığındaki toplantıda da gelecek hafta Türkiye’ye heyet gönderilmesi kararlaştırıldı.

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abramowitz ise, TBMM’deki oylama ile ilgili, "Bu Amerikalılar ve Iraklı Kürtler için büyük bir uyarı sinyali" ifadesini kullandı.

"Terk et" çağrısı üçlü zirveden çıktı

TBMM’nin tezkereyi kabulü üzerine Bağdat’ta, Türkiye Büyükelçisi Derya Kanbay, ABD Büyükelçisi Ryan Crocker ve Irak Ulusal Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili arasında bir toplantı yapıldı. Uzun müzakereler sonucu, Irak yönetiminden önemli bir ismin PKK’ya çağrı yapmasında görüş birliğine varıldı. 24 saat geçmeden, Zebari, PKK’ya, "Irak’ı terk et" çağrısında bulundu. Bu durumda, PKK’nın önünde teslim olmak ya da Türkiye’ye sızmaya çalışmaktan başka çare kalmayacağı belirtildi.

*hurriyet
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 3422
Kayıt: 02-02-2005 00:28

Mesajgönderen Sonsuz_Nur » 21-10-2007 22:27

HZ.ALLAH CC. Güvenlik güçlerimizin yar ve yardımcısı olsun.Şehit ailelerimize ve milletimize sabır versin İnşAllah.
ACIDA OLSA DOGRUYU SÖYLEYİNİZ HZ.MUHAMMED (SAV)
لا إله إلا الله محمد رسول الله
Kullanıcı avatarı
Sonsuz_Nur
Fast Friend
Fast Friend
 
Mesajlar: 414
Kayıt: 22-08-2005 12:03

Mesajgönderen dEEp » 25-11-2007 12:38

Ya çıkacak ya çıkacak.. Amerika gerek mühimmat gerek maddi desteği çekmeseydi böyle bişeyi kimse bu şekilde söyleyemezdi, kazırlardı adamı..
Bir zamanların paşası Osman Pamukoğlu'nun gündeme aksettirdiği bir söz var.. "Elinizde büyük bir ütü olsa, şu Hakkari dağlarını bir ütüleseniz,yarım Türkiye çıkar oradan.." bunu diyebilen başka bir insan var mı..? Gözüyle gördüğü için bu denli savunabiliyor, gözümle gördüğüm için sonuna kadar desteklerim..
"Sıcak gelişme" manşeti altındaki yayınlanan haberler normalde olmuş bitmiş demektir.. Devlet yapacağı bişeyi medya vasıtası ile duyurmaz kimseye..
Terörü bitirecekler belki, bitebilir gerçektende.. Ama madem böyle bir imkân vardı, 95 den bu yana neredeydiniz..? Kime sövelim şimdi..
Bu konuda iran'ın payının büyük olduğu gibi amerika'nın da çıkar yolu olmadığı ve çaresiz kaldığı apaçık ortadadır.. Tıpkı Pkk gibi..
Dağlarda artık canlarından olmamak için mühimmatlarını bırakıp kaçıyorlar, hiç bir güvenceleri yok, iran ve ırak sınırında ki köylere yerleşmeye çalışıyorlar.. Köylü karşı çıkınca köylüyü de vuruyorlar..
Amerika şu anda Türkiye üzerinden eskiden dostu olup da şu anda başına bela olan Pkk ile oynuyor.. Ve şöyle bişey, bizim arkamızda İran olmasa, "Operasyon yapılacak.." diyebilir miydik..? Amerika bizden mi korkuyor..? Amerikanın 3-5 korkulu rüyâlarının arasında yer alıyor İran..

Amerika'nın şu anda ki konumu tamamen Türkiye savunucusu, açık ve net ortada olan bişey bu, herkes farkındadır.. Başka yapacak bişeyi yok..

Barzani, "Türk askeri operasyon adına topraklarımıza girerse savaş ilan ederiz.." dedi üstüne basa basa ısrarla, 4,5 gün sonra ise "Türk askeri isterse görevini topraklarımızda icra edebilir.." diyerek kendisinden bekleneni yaptı.. Çünkü Barzani'nin de yapacak bişeyi yoktu.. Emir öyle geldi.

Ve sözde dün Murat Karayılan ile Cemil Bayık "paketlenip" bilmem nerede ki amerikan üssüne Barzani tarafından ulaştırılmış.. Hatırlıyorum,Abdullah Öcalan da paketlenmişti bi ara imralı'ya giderken, imralı'da açtılar paketini ama..? Hatta klima bile taktılar, cep telefonu bile verdiler "Örgütü rahat yönlendir.." diye..

Benim bildiğim şu, şu anda olmasa bile dönüm 2-3 ay gibi bir yakın geçmişe bakarsak, Türkiye İran sınırda bizi bizden çok koruyan İran'dı.. Tamam kendi menfaatleri içinde böyle bişeyi yapar ama en azından benim gördüğüm kadarıyla yakın geçmişte, Yüksekova'nın İran sınırında bizi koruyan İran'dı..
Ne dava haramisi, ne entelektüel sanat çığırtkanı, ne ütopya devşirmeni. Kuş olup uçtuk semaya..
Kullanıcı avatarı
dEEp
Super Friend
Super Friend
 
Mesajlar: 557
Kayıt: 18-09-2004 04:30
Konum: İstanbul

Mesajgönderen bmw3er » 25-11-2007 13:09

biraz oyalama taktiği hükümetin bu davranışı :?
Kullanıcı avatarı
bmw3er
Super Friend
Super Friend
 
Mesajlar: 670
Kayıt: 02-12-2005 12:17
Konum: ..::68 AXARAY::..

Mesajgönderen djshark » 27-12-2007 11:26

Sonsuz_Nur yazdı:HZ.ALLAH CC. Güvenlik güçlerimizin yar ve yardımcısı olsun.Şehit ailelerimize ve milletimize sabır versin İnşAllah.
Kullanıcı avatarı
djshark
New Friend
New Friend
 
Mesajlar: 4
Kayıt: 26-12-2007 09:31

Çevrecilerin Tartışma ve Paylaşım Platformu

Mesajgönderen selami41 » 11-01-2008 12:49

[silindi] (yönetim)
selami41
New Friend
New Friend
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 11-01-2008 12:39

Mesajgönderen sardunya » 11-01-2008 15:35

ne alaka şimdi... reklam mı yapıyorsun . başlıkla ilgisi ne...
Kullanıcı avatarı
sardunya
Fast Friend
Fast Friend
 
Mesajlar: 132
Kayıt: 18-12-2007 10:20

Mesajgönderen onurkaya » 18-01-2008 22:43

Irak yönetiminin tutumu bana hiç inandırıcı gelmiyor.
Akıl gibi mal,
İyi huy gibi dost,
Edep gibi miras,
Bilgi gibi şeref olmaz

Hz. Ali
Kullanıcı avatarı
onurkaya
Super Friend
Super Friend
 
Mesajlar: 669
Kayıt: 04-02-2006 17:36
Konum: İstanbul


Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.