Yaz saati pazar günü bitiyor

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Yaz saati pazar günü bitiyor

Mesaj gönderen taNGo »

ResimYaz saati uygulaması, bu hafta sonu bitiyor. 29 Ekim Pazar günü saat 02.00'de, saatler bir saat geri alınacak.

Martta başlayan yaz saati (ileri saat) uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacıyla yapılıyor.

Yaz saati uygulamasıyla ayrıca, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

697 sayılı Kanunun 3097 sayılı Kanunla değişik 2. maddesi, “Greenwich'e göre 30. derecede bulunan boylam dairesi bütün Türkiye Cumhuriyeti saatleri için esas alınır. Ayrıca başlangıç ve bitiş tarihleri belirtilmek ve bir saati aşmamak şartıyla yaz saati uygulamaya Bakanlar Kurulu yetkilidir” hükmü gereğince, yaz saati uygulamasının başlangıç ve bitiş tarihleri Bakanlar Kurulu kararları ile belirleniyor.

Yaz saati uygulaması başlangıç ve bitim tarihlerinde Avrupa ülkeleriyle birlikte hareket ediliyor.

Uygulamaya ilişkin kararname teklifi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanırken, Dışişleri Bakanlığı tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na gönderilen Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde kabul edilen karar metinleri dikkate alınıyor.

Yaz saati uygulamasıyla, enerji tasarrufu, AB üyesi ülkeler ile saat birlikteliği ve uyum sağlama yanında, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji tüketim talebinin (puant gücünün) azaltılması amaçlanıyor.
Öte yandan uygulamayla her yıl “orta ölçekli” bir hidroelektrik santralin yıllık üretimi kadar tasarruf sağlanıyor.
Yaz saati uygulamasıyla 1990'dan 2004 yılına kadar sağlanan elektrik tasarrufu ise toplam 7 milyar 41,7 milyon kwh'yı buldu.

Yaz saati uygulaması, Avrupa Birliği ülkeleriyle birlikte Mart ayının son pazar günü başlayıp, Ekim ayının son pazar günü bitiyor.

Buna paralel önümüzdeki yıl yaz saatine, 25 Mart 2007 Pazar günü saat 01.00'de saatlerin bir saat ileri alınmasıyla yeniden geçilecek.

Hürriyet
Dreams
Kullanıcı avatarı
tolgabjk_33
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen tolgabjk_33 »

evet saatler 1 saat geri alındı şuan saatin 11:30 olmasına gerekirken saat daha 10:30
BİNLERCE DANSÖZ VAR...
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

ya şuandada daha 8buçuk ama benim uykum geldi değişik oldum
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
Zen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Zen »

evet saat 22.20 ama uykum geldi benimde : ) alisicaz, hava da erkenden kararicak.... of.
What the eyes see is knowledge, what the heart knows is certainty.
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

saat 1buçuk olmuş şimdide uykum gelmiyor. Düzeltin len saatleri :P
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen DiLeMmA »

Şimdi zaman daha mı hızlı geçecek :P Ben daha mı hızlı yaşayacağım ? Beklediğim gün hemen mi gelecek? Ya da ben mi güne koşup yetişeceğim? Belki de zaman geçmeyecek bir türlü :x ..

ahah saçmaladım...
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..