Işınlama gerçek oldu

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Işınlama gerçek oldu

Mesaj gönderen Eternity »

Resim Bilim adamları atomlararası özellik iletimini, 1 milimetreden kısa bir mesafede de olsa başardılar.

‘Teleportasyon’ adı verilen bu yöntemle, atomlar, enerji, hareket, manyetik gibi kuantum özelliklerini birbirlerine aktarıyorlar. ‘Işınlama’ ya da atomlararası ‘kuantum aktarımı’nın başarılması, gelecekte üretimi öngörülen kuantum bilgisayarlarını mümkün kılacak. Son derece hızlı çalışacak olan kuantum bilgisayarlarının raflara çıkmasının 10 yıldan fazla sürmesi bekleniyor.

ABD’den National Institute of Standards and Technology öğretim üyesi David J. Wineland ve Avusturya’dan Innsbruck Üniversitesi’nden Rainer Blatt başkanlığındaki ekibin çalışması, atomların fiziksel özelliklerinin birbirleri arasında alışverişini sağlıyor.
Çalışma üzerine Nature dergisinde bir makale yayımlayan Dr. Wineland, aktarımın şimdilik sadece 1 milimetre’den küçük bir mesafe içinde yapılabildiğini, ancak gelecekte daha uzun mesafeler arasında da aktarım yapılabileceğini belirtti.

EŞLENEN ATOMLAR ÖZDEŞLEŞİYOR

Dr. Wineland ‘Kuantum aktarımı’ çalışmasını beril atomları arasında gerçekleştirdi. Avusturyalı ekip ise, aynı işlem için kalsiyum atomu kullandı. Her iki çalışmada da, bir atomun içinde bulundurduğu kuantum özellikleri diğer eş-atoma aktarıldı.

EİNSTEİN’I ‘KORKUTAN’ YÖNTEM

Bilim adamları, laboratuvar ortamında atomları birbirleri ile ‘entaglement’ denen, Albert Einstein’ın el yazmalarında “korkutucu” diye tarif ettiği, bir yöntemle eşliyorlar. Bu eşlemenin doğası gereği, bir atomun edindiği özelliği, ya da tam tersini, eş-atomu da otomatikman üstleniyor.
Özelliklerin iletimi için, eş-atomlar arasındaki mesafe önem taşımıyor. Atomlar teorik olarak kilometrelerce uzakta olsalar dahi, özelliklerini ‘Kuantum aktarımı’ ile değiş tokuş edebiliyorlar.
Işınlama süresi sadece milisaniyelerle ifade ediliyor.

Kaynak: NtvMsNbc
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Bombayi patlattin sonunda.. Inan agzim aciktan da kaldi.. Bekliyordum, cünkü atomlari bu islem icin parcalamayi basarmislardi, fakat birlestirmeyi i-i.. Einstein'in dedigi gercekten de ' korkutucu '. Umarim, farkli seyler icin kullanilmaz. Ama insanligin ne nankör oldugunu hepimiz biliyoruz. Dilerim bu sefer korkularimda yanilirim. Burada deginiyorum, bu muhtesem bilimsel olay, basimiza is acacak...
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

3 boyutlu bilgisayarlar yakında demek. 1 milimetre de çok büyükmüş ama neyse
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Comic 1 mm cabuk asilir... Yani bayagi birkac sene alir ama, insanlik icin kisa... Su ulasim düzeyinde.. Sonrasi ne olacagi mühim.. Cünü bu sadece bilgisayarlar icin kullanilacak birsey degil.. Dahasi var..
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

insan ışınlanması filan..
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Olabilir.. Yanlis olmasin bilgilendirmem ama bildigimce Einstein'in teorileri bu yönde kullanilmak isteniyordu.. Hadi insanlar isinlansin güzel ama, yukarda bir madde var; atomlar özelliklerini degis tokus edebiliyor.. Iste orada akillara sorular takiliyor...
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Off be çok zor ve güç işler. Gelecek ne getircek bakalım
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Ya..Karisik isler anlayacagin.. Düsünsene, sein atomlarin * yanlislikla * x kisisinde ve x kisisinin atomlari sende.. Kismen de olsa.. Hadi bakalim ne olacak.. Bunu kasti amacla da kullanabilirler.. Ya kullanirlarsa?? Bakalim, gelecek ne getirecek..Ama bunu demekten ziyade; basinda daha temkinli ve düzeyli davranmak düsüyor bize..
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Tabii ne yapmalıyım :P
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »