IQ'su 153 olan Erce, sekiz yaşında ilkokulu bitirdi

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

IQ'su 153 olan Erce, sekiz yaşında ilkokulu bitirdi

Mesaj gönderen Eternity »

Resim
Frankfurt'un Rödemark kasabasında yaşayan ve IQ'su 153 olan süper zeki çocuk Erce Çelik, ilkokulu 8 yaşında bitirmeyi başardı.

Almanya’nın Frankfurt kenti yakınlarında bulunan Rödemark kasabasında yaşayan süper zeki Erce Çelik, önce öğrenim güçlüğü çekenlerin gittiği okula gönderilmek istendi. Anne Serpil Çelik, IQ’su 153 olan oğlunu yoğun çaba sonucu özel bir okula gönderdi. Şimdi on yaşında olan Erce, sekiz yaşında ilkokulu bitirmeyi başardı.

FRANKFURT yakınlarındaki Rödemark kasabasında yaşayan ve IQ’su 153 olan süper zeki Erce Çelik, çevrenin sembolü oldu. Oğlunun son derece hareketli ve yaramaz olduğunu söyleyen anne Serpil Çelik, onunla gurur duyduğunu, ancak Erce’nin kendisini yorduğunu söyledi. Serpil Çelik, oğlunun çok çabuk öğrendiğini, sabırsız olduğunu ve uyumadığı saatlerde devamlı yaramazlık yaptığını belirterek şöyle konuştu:

‘Bu kadar zeki çocuklar başlarına buyruklar, otorite tanımıyorlar. Canları sıkıldığı ve diğer çocuklara göre anormal hareketler içinde oldukları için aileleri tarafından çok daha fazla ilgiye muhtaçlar. Çocuğumun garip davranışları ve Türk olmasından dolayı okulunda sorunlar yaşadık. Üzerine düşmeseydim, mücadele etmeseydim, oğlum şimdi süper zeki çocukların gidebildiği okulda değil, büyük bir ihtimalle öğrenme özürlülerin gönderildiği Sonderschule’ye gönderilirdi’ dedi.

IQ’SU 153 ÇIKTI

Üstün yetenekli çocukların bakımlarının son derece yorucu olduğunu söyleyen anne, bu çocukların tam olarak gelişimlerinde ailelere büyük görev düştüğünü belirterek, ‘Her şeyden önce ailenin çocuğuna güvenmesi gerek. Türk aileleri çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenmedikleri için çocukların yetenekleri keşfedilemiyor. Yetenekli çocuklarımız geri zekalı olarak damgalanabiliyor. Çocuğuma garip diyenler, IQ testi sonucu karşısında şaşırıp kaldılar. Erce, daha doğru dürüst Almanca bilmezken kendisine yapılan testten 153 IQ ile çıktı. Siz çocuğunuzla ilgilenmezseniz, kimse çocuğunuzun yeteneği ile ilgilenmez. Benzer durumda olan aileler varsa, spoto2@aol.com mail adresi ile bizlerle haberleşebilirler.’

Erce Çelik, ilginç davranışları ile ailesini ve çevresindekileri şaşırtıyor. Okuma yazmayı gittiği okulda ilk günde söken Erce’nin öğretmeni ailesini, ‘Okuma yazma öğretmişsiniz’ diye tebrik etti. Ancak aile okuma yazmayı öğretmediklerini öğretmene söylemeye çekindi. Birinci sınıfın son günü karneler dağıtıldığında ise öğretmen Erce’ye karnesini uzattı. Erce karnesini aldıktan sonra öğretmenine bir süpriz yaparak, ‘Bir dakika, ben de size bir karne hazırladım’ diyerek öğretmenine karne verdi. Öğretmen hazırlanan karnede, ‘Öğretmeninin verimliliği’ bölümüne kendisine pekiyi notu verildiğini görünce hem sevindi, hemde ilk defa karne almanın şaşkınlığını yaşadı. Erce piyanosuyla film müziklerini taklit ederken, bir yandan da film müziklerine kendince yorumlar katıyor.

3 DİL BİLİYOR

Bilgisayarının başından ayrılmayan Erce’nin en büyük meraklarından biri ise bilgisayarda kendi hazırladığı sesli çizgi filmler. Erce Almanca, Türkçe, İngilizce ve Fransızca biliyor. Küçük dahi, dört yaşında Japonca öğrenmek istediğini ailesine söylemiş, ancak ailesi, ‘Saçmalıyorsun oğlum’ diye isteğini geri çevirmiş. Erce Frankfurt’da bulunan Goethe Üniversitesi’nde fizik dersleri aldı ve bir füzenin yapımında da görev üstlendi.

Kaynak: Hürriyetim
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

korkutuyor beni bu tip insanlar, ama nükleer bombanın yapımından einstein'ı sorumlu tutamayız tabi ...
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Güzel birsey bence.

IQ cok farkli bir olgu. Kisinin icinde bulundugu etmenlere de bagli kalabiliyor. Bu kadar zeki insanlari görünce; daha dogrusu zekasini kullanabilen akilli insanlar görünce; insanin aklina pek cok acaba takiliyor.

Aslinda icimizde pek cok dahi var. Ama mühim olani degil mi ki, bu beyini nasil kullanabilebilecegimizi bilebilmek. % 2-3 lük ( hatirladigimca ) kismini kullaniyor ne yazik insanoglu. Bu beyin jimnastikleri ile de bu gelistirilmeye calisiliyor. Elbette belirli olan kapasitenin üzerine. Hatta böyle giderse Yapay Zeka sayesinde belkide beynimizin bir kösesinde yedek memoryler tasiyacagiz kimbilir; bu ayri elbet :wink:

Ben bunu basarabilen insanlari takdir ediyorum, yani zekasinin bilincinde ve onu gelistirebilen.

Buradaki örnek tabiiki farkli. Ama yasinin ufak olmasinin verdigi avantaj ile dil gibi cesitli etmenleri rahat ögrenmesi gayet tabii. Cünkü, ben de eskiden Türkce'yi hic be hic bilmiyor / konusamiyor, yazamiyor, okuyamiyor/ iken; tamam bir günde degil ama, ehhem öhhöm tek basima bir ayda ögrendigimi hatirliyorum. Lakin bu kisimiz ayri. Kendisini daha da gelistirdiginde bilmiyorum neler olur :)

Umarim ki zekasinin bilincinde, onu iyi egitebilir.

Ve umarim insanlik adina güzel bir isik olur bu gururumuz.
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Fazla zekiliq hiç iyi değildir :blink:
enjoy the silence..