Yahoo yeniden suçlanıyor

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Yahoo yeniden suçlanıyor

Mesaj gönderen taNGo »

ResimKöklü İnternet şirketlerinden birisi olan Yahoo, Çinli bir gazetecinin tutuklanmasıyla ilgili olarak tekrar suçlanıyor. Bir sivil toplum örgütünün iddiasına göre, Yahoo, Çinli kullanıcılarından birisinin e-postasını Çin otoritelerine ileterek kişinin rejim karşıtlığı suçundan 4 yıl hapis cezasına çarptırılmasına neden oldu.

Dev İnternet şirketi Yahoo, bir Çinlinin hapis cezası almasında üçüncü kez Çin otoritelerine yardım etmekle suçlanıyor. 39 yaşındaki Jiang Lijun, Çin’in başındaki Komünist Parti’yi düşürmek amacıyla rejim karşıtlığında bulunmak suçuyla Kasım 2003’de 4 yıl hapse mahkum edilmişti.

Yahoo’nun Hong Kong biriminin, Jiang’ın posta hesabında bulunan saklı bir e-postayı otoritelere ilettiği iddia ediliyor. İddialarda bulunan Paris tabanlı Reporters Without Borders organizasyonu, kanıtları Beijing’in iki numaralı halk mahkemesinden aldığını belirtiyor.

Çin, eğitim ve iş alanında İnternet kullanımını güçlü bir şekilde teşvik ederken aynı zamanda sıkı bir kontrol yürütüyor. Kontrol için kurulan özel birimler, Komünist Parti için kritik veya tehdit unsuru olabilecek her türlü kaynağı sansürlüyor.

Reporters Without Borders organizasyonu, kendini basın özgürlüğüne adamış gazetecilerden oluşan bağımsız bir örgüt olma özelliği taşıyor. Reporters Without Borders, dünya çapında ifade özgürlüklerine yapılan saldırıları takip eden ve gazetecileri savunan kampanyalar düzenleyen Uluslararası İfade Özgürlüğü Birliği’ne üye bağımsız gruplardan biri olarak biliniyor.

Hürriyetim
Dreams