Waldorf eğitimi nedir?


Haberler forumunda bulunan Waldorf eğitimi nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...
Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Waldorf eğitimi nedir?

Mesajgönderen taNGo » 14 Kasım 2017, 09:33

Waldorf eğitimi ya da Waldrof eğitim sistemi Avusturyalı eğitimci ve bilim insanı Rudolf Steiner tarafından geliştirilen, özetle eğitimi sanata dönüştüren bir eğitim sistemi yaklaşımdır.

Resim

Waldorf okulları tarihte ilk olarak 1919 yılında Almanya'nın Stuttgart kentinde açılmıştır. Walldorf sisteminde asıl amaç çocukların hissetme, istekli olma ve düşünme becerilerinin gelişmesini sağlamak ve yaşamda sağlıklı ve aktif bir rol almasına yardımcı olmaktır.

Resim

Waldorf Eğitim Sistemi'nde çocuklara bir şeyi zorla öğretmek yerine, çocuğun geliştirilmiş yeteneklere ulaştırılması amaçlanmaktadır. Öğretmen, öğrencilerin zayıf yönlerini eleştirmek ya da vurgulamak yerine, güçlü yönlerine odaklanır.

Resim

Walldorf eğitim programı daha çok müzik, sanat ve yabancı dil içerikli eğitim verilmektedir. Eğitim sınıfta verildiği gibi, doğada da verilmektedir. Çocukların tamamen sağlıklı ortamda yetişmesini amaçlayan bu sistemde, tahta oyuncaklar (waldorf oyuncakları), organik besinler, doğayı tanıma ve doğa aktiviteleri gibi tamamen çocukların sağlığı düşünülerek hazırlanmıştır. Ayrıca çocukların yeteneklerinin, duygu ve düşünce dünyasının ve ilgi alanlarının farklılığını ve bu farklılıkların tanınıp vurgulanması amaçlanmaktadır.

Türkiyede walldorf okulu var mı?
Türkiye'de de faaliyet gösteren Waldorf okulları mevcuttur. Türkiye'de Waldorf eğitimi veren okullar İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bodrum, Alanya gibi bazı şehir ve bölgelerde faaliyet göstermektedir. 2009 yılında İstanbul'da Waldorf Girişimi tarafından Uluslararası Waldorf kurumlarının tanıdığı Eğitim Sanatı Dostları Derneği (ESDD) kurulmuştur. Derneğin bünyesinde ise Waldorf Pedagojisi destekleyen kuruluş ve okullar bulunmaktadır.

Eğitim Sanat Dostları Derneği web sitesi: http://www.egitimsanatidostlari.org

ESSD 'nin desteklediği, Türkiye'de bulunan bazı Waldorf Okulları:
- İstanbul Nisan Anaokulu
- İstanbul Momo Anaokulu
- İzmir Yaka Oyun Grubu
- Eskişehir Oyun Grubu
- Alanya Özel Yaşam Okulları
- Bodrum İmece Oyun Grubu
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3619
Kayıt: 23 Haziran 2003, 19:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.