Gençler yurtdışını istiyor mu?

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Gençler yurtdışını istiyor mu?

Mesaj gönderen Eternity »

260 bin üniversiteli üyesi olan Akampus.com’un düzenlediği bir anket, gençlerin yurtdışına yerleşme düşüncesinin, sanıldığı gibi baskın olmadığını ortaya koydu.

260 bin üye sayısına ulaşan Akampus.com, 838 üniversiteli arasında bir anket yaptı ve gençlere “İmkanınız olsa yurtdışına yerleşmek ister miydiniz?” sorusunu sordu. Ankete katılan gençlerin 315'i, "Şartlar daha iyi olursa, Türkiye’de kalmak isterim" cevabını verdi.

2-9 Aralık tarihleri arasında Akampus.com üzerinden yapılan ankette ikinci sırayı, 261 oyla “İstemez miyim, koşa koşa giderim” cevabı aldı. Üçüncü sırada, 154 oyla yurtdışına gitmeyi "aklından bile geçirmeyenler" gelirken, “İstemeyerek de olsa giderdim” diyen gençlerin sayısı 56, kararsızların sayısı 52 olarak belirlendi.

Anketin sonuçları, AB sürecinde gençlerin gelecek hayallerini nerede gerçekleştirmek istediklerine ışık tutması ve gençlerin Türkiye’ye ve yurtdışına bakışlarını yansıtması açısından önem taşıyor.

İmkanınız olsa yurtdışına yerleşmeyi düşünür müsünüz?

a. İstemez miyim, koşa koşa giderim. 261 (%31)
b. İstemeyerek de olsa giderdim. 56 (%7.5)
c. Hiç işim olmaz. 154 (%18)
d. Şartlarım daha iyi olsa, burada kalırdım. 315 (%37)
e. Bilemiyorum. 52 (%6.5)

internet haber
Ninni

Mesaj gönderen Ninni »

C- hiç işim olmaz...
Kullanıcı avatarı
SeLvi
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen SeLvi »

2 saatlik yol evimi özlüyorum bide yurt dışı yok ben almim C :P
[b]Kanla karışık yağmurlarla üstümüze özgürlük yağıyor gökyüzünden, ölmeyi öğrendim ben daha yürümeyi öğrenmeden...[/b]
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Şartlar yurtdışındaki gibi olsa neden yurtdışına gidiyim ki.
Ama şu an şartlar pek iyimser değil o yüzden imkan bulursam koşa koşa giderim.
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
eniyikameraman
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen eniyikameraman »

yurt dışı okadar kolay gelmiyo insana alıştıgı şeylerden cabuk sıyrılamıyor. mesela bi bakkaldan sigara almak icin girdiginizde selamınaleykum der girersiniz orda yapamazsınız. bi yerden kazak alacaksınız rahatlıkla pazarlık edebilirsiniz ama oda oralarda yok en onemlisi insanımızın sıcaklıgı yok burda komşunuz her zaman size yardıma hazırdır orda yüzunuze bakmaz birde türk ve muslumansanız bakarlar ama aşalayarak birne adres sora bilirsiniz size adresin yewrini tarif etmeyi bırakın gideceginiz yere kadar bırakırlar orda ise tarif bile etmezler dahası var mesela otobuse bindiniz ve bozuklugunuz cıkışmadıysa otobusten indirirler bizde para verir gideceginiz yere kadar da götururler en önemlisi yüksek bi yere cıkıp sigaranızı icerken başka bir bayragın altında oldugunu bilmek vede pazar gunleri alışık olmadıgınızdan dolayı calan can seslerinden sefer berlikmi cıktı diye pazar uykularından korkuyla uyunmak ve daha daha önemlisi ezanı duyamamak ve yiyecekleri tektek icindekileri okuyarak almaktan gözlerinin bozulmasıda cabası yani arkadaşlar bizim ülkemiz bir cennet eger bir takım sıkıntyıları varsa bilmeliyizki o sıkıntılarıda biz yaratıyoruz bu sorunlardan başka ülkelere kacmak yerine duzeltmek gerek elele hep birlikte ben bu ülkeyi seviyorum
[img]http://img148.imageshack.us/img148/3443/28rl1.jpg[/img]
Kullanıcı avatarı
Hacktore
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen Hacktore »

Valla gerekli şartlar sağlanırsa neden gitmeyelimki. Doğduğun yer değil doyduğun yer yani...
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Bütün hayatımı yurtdışında yaşayarak geçirmek istemem. Ama belli bir eğitim için veya kariyer için en az 3-4 sene amerikada ingilterede filan kalabilirim. İsterim yani
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
SarhoS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen SarhoS »

Yurtdışında kendi imkanlarınızla okumanız çok zor zaten. Ama üniversitelerin genelinde "Erasmus" (Öğrenci değişim programı) var. Bu program dahilinde yurt dışında okumak zor olmuyor.
Sıradan Türk genci..
Kullanıcı avatarı
grace
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen grace »

Türkiye'de yaşamaktan mutluyum kendi adıma. Başka bir ülkede ikinci sınıf bir vatandaş olarak yaşamak mı asla!!. Aynı havayı solumalıyım kendi insanımla ve aynı değerleri paylaşmalıyım benliğimi kaybetmeden.. 18%'lik gruba ben de katılıyorum 'Hiç işim olmaz'.
Yaşamak ne güzel şey;
Anlayarak usta bir kitap gibi
Bir sevda şarkısı duyup
Bir çocuk gibi şaşırarak yaşamak..

Nazım Hikmet
Kullanıcı avatarı
Affedilmeyen
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Affedilmeyen »

Başka ülkelerde yaşadığınız taktirde kültürünüzde, benliğinizde, kişiliğinizde ve ahlâkınızda mutlaka değişmeler olacaktır. Ben kalmayı tercih ederim.
Başına bir silah daya ve duvarları beyninle boya.