Tansiyon düşüren efsaneler!!

En önemli konumuz, sağlığımız hakkında bilgilerimizi paylaşalım
Kullanıcı avatarı
kokomela
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Tansiyon düşüren efsaneler!!

Mesaj gönderen kokomela »

Sarımsak ve tuzlu ayranın tansiyona hiçbir etkisinin olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı. Doktorlar uyarıyor: Psikolojik etkisi var, mutlaka ilaç alınması gerekir.

Tansiyon hastaları için sarımsak ve tuzlu ayran tedavisi efsane çıktı. Halk arasında tansiyon düşmesine karşı tedavi amaçlı kullanılan tuzlu ayran ve sarımsak alışkanlığının hiçbir bilimsel dayanağı olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı.

Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi`nde yapılan bir çalışmada hastaların yarısına sarımsak verildi, yarısına ise verilmeden tansiyon değerleri holter cihazıyla izlendi.

Kan basıncı ölçümünde her iki grup arasında fark olmadığı belirlendi. Tansiyonu dengelemek amacıyla sarımsak yenmesinin ancak plasebo etkisi gösterdiğine dikkat çeken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Erdine, "Plasebo boş ilaç demektir ancak hastalar psikolojik olarak ilaç zannettikleri için rahatlama hissederler. Sarımsak da aynen böyle bir etki yapıyor" dedi.

İç Organlara Dikkat
Sarımsak, tuzlu ayran ve hatta limon suyunun pek çok tansiyon hastası tarafından ilaç amaçlıkullanılmasının çok ciddi sorunlar da doğurduğunu açıklayan Prof. Dr. Erdine, "Tansiyon insanın iç organlarına zarar verir.

Bazı hastalar bunu fark etmezler ancak onların da aynı şekilde iç organları zarar görmeyi sürdürür. Mutlaka ilaç tedavisi gerekir" diye konuştu. Hacettepe Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, "Sadece bizde değil, ABD ve Avrupa`da da tansiyon ve sarımsak bağlantısı deneylerle incelendi. Sonuç hep aynıydı. Hiçbir etkisi yok" yorumunu yaptı.

Türkiye`de 18 yaşın üzerindeki 48 milyon insanın yüzde 31`inde yani 15 milyon kişide tansiyon problemi bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Turgan, "Yüzde 40`ı hastalığının farkında değil.

Tedavi gören her 5 hastadan biri de kontrol altında değil. Sarımsak ve tuzlu ayrandan çare aramalarını anlıyorum. Ancak hiçbir yararı yok" diye konuştu.
Kaynak:saglikvakfi.org.tr
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

hiçbir faydası yok tabi. nerede görülmüş hastanelerde hastalara ayran ve sarımsak verildiği?

velhasılı kelam; hasta ziyaretlerine yaprak sarmalarıyla, çeşitli macun karışımlarıyla gidilen bir ülkede bu inanışı garipsemiyorum.
Kullanıcı avatarı
siteci
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen siteci »

aynen öyle
Sular yükselince, balıklar karıncaları yer çekilince de karıncalar balıkları. Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir. Çünkü kimin kimi yiyecegine su karar verir.
[img]http://sonmezhukuk.8m.com/balik.gif[/img]www.sitesakinleri.com