Korsan yayına dur

Kültür ve sanat haberleri
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Korsan yayına dur

Mesaj gönderen vişne »

Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü hakim ve savcılara "korsan yayıncılığın takibi" konusunda eğitim semineri vermeye hazırlanıyor.

Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik önmüzdeki günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü ile imzalanacak protokolle başlayacak korsan yayıncılık konusundaki eğitim seminerlerinin Ankara İstanbul ve İzmir`deki hakim ve savcıları kapsamayacağını belirtti.

Korsan yayıncılık sorununun bu illerde yoğun olarak yaşanması nedeniyle hakim ve savcıların yeterli deneyime ve bilgiye sahip olduklarını söyleyen Çelik, ``Zaten biz Fikir ve Sanat Eserleri Yasasını hazırlarken Adalet Bakanlığı ve Yargıtay`daki uzmanlarla çalıştık`` dedi. Çelik, diğer illerde gerçekleşecek eğitim seminerlerinde hakim ve savcılara korsan yasasının getirdikleri, yasanın amacı ve gelinen nokta konusunda bilgi verileceğine dikkat çekti.

KORSANDA ÜNİVERSİTE KİTAPLARI ÖNDE

Edebiyat ve İlim Eserleri Sahipleri Meslek Birliği (EDİSAM) korsan yayın raporuna göre, 2004 yılında kültür yayınlarında pazarın toplam büyüklüğü 100 trilyon iken, korsan kitapların payı yaklaşık 25 trilyon lira; ithal kitap pazarının büyüklüğü 40 trilyon lira iken, korsan kitapların payı yaklaşık 20 trilyon lira; ders kitaplarında pazar büyüklüğü yaklaşık 200 trilyon iken, korsan kitapların payı yaklaşık 30 trilyon lira, üniversite ders kitapları pazar büyüklüğü yaklaşık 100 trilyon iken, korsan kitapların payı yaklaşık 50 trilyon lira. Raporda, yayın sektörünün toplam büyüklüğünün 450-500 trilyon olduğu belirtilirken, korsan yayının payının sektör içinde yüzde 60`lardan yüzde 30`lara gerilediği kaydediliyor.

Rapora göre, EDİSAM üyesi 24 yayınevinin 1 Temmuz 2003 ile 30 Haziran 2004 tarihleri arasında kendi olanaklarıyla yaptıkları 92 baskında 70 bin 650 adet korsan kitap yakalandı ve yaklaşık 100 kişi hakkında dava açıldı.

Raporda, henüz hiçbir korsan yayın davasının sonuçlanmadığına dikkat çekilirken, konuyla ilgili hassasiyet gösterilmemesi durumunda korsan yayıncıların yeniden bu yasadışı faaliyete başlayacaklarına işaret ediliyor.

Kaynak: ANKA ajansı
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

ya fiyatLar pahalı oldukça bence korsan hiçbir zaman durmayacak.. birde şu yönden bakarsak korsan kitaplar falan ucuz oluo ya millllet alıo en azından kitap okumuş oluo :)
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]
Ninni

Mesaj gönderen Ninni »

Halen kitapta yüzde 8 olarak uygulanan KDV’nin, bütçe dengeleri gözetilerek yüzde 1’e kadar düşürülmesi gündemde. Kitaptaki KDV’nin yüksek olduğuna, bunun da okuma oranını düşürdüğüne dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, bürokratlara bütçe dengelerini gözeterek indirime gidilmesi talimatını vermesi üzerine KDV’deki indirim paketine kitap da alınmıştı. Bütçe dengelerini sarsmayacak bir formülün geliştirilmesi halinde kitapta uygulanan KDV oranının yüzde 8’den yüzde 1’lere kadar çekilebileceği açıklanmıştı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, başta ilaç olmak üzere bazı ürünlerde KDV oranlarında indirime gitmek üzere formüller üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı da, KDV’nin sinema ve müzik eserlerini içine alan kaset, CD, VCD, DVD, sinema makarası gibi tüm materyal ve formatlar ile bilgisayar programlarında da yüzde 18’den yüzde 8’e, kitap, dergi ve benzeri ürünlerde ise yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesini teklif etti. Bu teklif Maliye Bakanlığı tarafından da onaylanırsa önümüzdeki günlerde uygulamaya geçecek.

KDV’den şikayetçiler
Kitaba uygulanan yüzde 8 oranındaki KDV oranının yüzde 1’lere düşürüleceği konusunda yayıncılar pek de memnun gözükmüyor. Kitap fiyatlarının ucuzlaması ve korsan yayınlara darbe vurması düşünülen yeni oranlar konusunda yayıncılar tamamıyla farklı fikirleri savunuyor.
Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Çetin Tüzüner, yapılacak düzenlemeyle kitap fiyatının ucuzlayacağı gibi bir düşüncenin yanlış olduğunu belirtirken; Yapı Kredi Yayınları sorumlusu İshak Sertan Baysan, Ötüken Neşriyat müdürü Erol Kılınç, Birey Yayıncılık sahibi Mahmut Balcı ve Hayat Yayınları genel müdürü Hayati Bayrak gibi, yıllardan beri yayın dünyasının içinde olan isimler, ağız birliği etmişçesine, önemli olanın, üretim kalemlerindeki KDV indirimi olduğunu savunuyorlar.
Kitap fiyatlarındaki KDV indiriminin, korsan yayıncılığı sona erdirmeyeceği ise yayıncıların hemfikir olduğu noktaların başında geliyor.

‘Kitap ucuzlamayacak’
Yapı Kredi Yayınları adına görüşlerini aldığımız İshak Sertan Baysan, “Bu konu, okurda genel bir ‘ucuzlama’ beklentisi oluşturdu. Ama ne yazık ki, tamamen teknik bir konu ile karşı karşıyayız. Kitabın üretimi sırasında yayınevi her şeye ve hizmete yüzde 18 KDV ödüyor. Kitabı satarken şimdiki halde yüzde 8 alıyor; arada yüzde 10’luk bir fark oluşuyor. Şimdi yüzde 8’i yüzde 1’e çekince fark iyice artacak” dedi.

‘Güzel bir gelişme’
Kitapta KDV’nin düşürülmesinin güzel bir gelişme olduğunu söyleyen Hayat Yayınları Genel Müdürü Hayati Bayrak, “KDV miktarınca KDV’nin üretim kalemi de düşürülmezse okuyucuya bir şey yansımaz, sadece ismi değişmiş olur. Böyle olmadığı takdirde yayıncı alamadığı KDV’yi kitap üzerine koyacak ve haliyle kitaba zam yapmış olacak. Bu indirimin korsan yayıncılığa darbe vuracağını düşünmüyorum” diye konuştu

‘Devletten alacaklıyız’
Ötüken Neşriyat’ın yöneticisi Erol Kılınç’ın görüşleri şöyle: “Matbaaya, mücellide, kağıda, yazara ödediğim para normal seviyede kaldığı sürece kitap fiyatında KDV’yi düşürseniz ne olur? Eğer böyle bir kanun yürürlüğe girerse biz yayıncılar devletten alacaklı hale geliyoruz. Kitapta KDV fiyatı düşünce, maliyetleri karşılamak için zam yapmak zorunda kalacağız. Dolayısıyla bu proje okuyucunun lehine olmayacak.”

‘Korsan başka mesele’
Birey Yayıncılık’ın sahibi Mahmut Balcı şunları söyledi: “KDV’nin düşürülmesi korsan yayıncılığın önlenmesine çare olamaz, bu topyekun bir değişim sürecini yaşamayı gerektirir. İnsanımızın kısa sürede zengin olma tutkusundan kitap da ne yazık ki nasibini aldı. Korsan yayıncılık etik kuralları hiçe sayan emek mahsulü bir çalışmayı emek sarfetmeden gasp etmeye yönelik bir girişimdir.”

Ek bir külfet getirir
Kitapta yalnızca KDV oranının indirilmesinin kitap fiyatlarında beklenen indirimi sağlamayacağını, üstelik ek bir külfet getireceğini kaydeden Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tüzüner, yayıncının kağıda yüzde 8, kağıt dışındaki tüm alım ve hizmetler için de yüzde 18 KDV ödediğini, kitap satışlarından tahsil ettiği KDV oranının ise sadece yüzde 8 olduğunu kaydetti. Yayıncının bütün imalat girdilerini satın alırken KDV’yi peşin ödediğini söyleyen Tüzüner, yayıncının imalat aşamasında ödediği ile satıştan elde ettiği KDV arasında yüzde 10 nispetinde bir fark bulunduğunu, dolayısıyla yayıncının devletten devamlı KDV alacaklı olduğunu ifade etti. KDV oranının aşağıya çekilmesi durumunda yayıncının KDV alacağının daha da artacağını söyleyen Tüzüner, kitaptaki KDV oranında düşürülen her puanın yayıncıların devletten KDV alacağını o nispette arttıracağını kaydetti

http://www.turkiyegazetesi.com/news/arts/?id=195276
Ninni

Mesaj gönderen Ninni »

böyle önemli bir konuya yer verdiğin için teşekkürler.... pastanın büyük dilimini yiyenler haklarından biraz feragat edebilseler sanırım yayıncılık dünyamız ve Türkiye'de emeğe saygı hakettiği yeri bulabilecek..
Ninni

Mesaj gönderen Ninni »

korsan yayına karşıysanız ama yinede ucuz olduğu için mecburen alıyorsanız sizlere bir alternatif : halk kütüphanelerine üye olarak kitap ödünç alabilirsiniz... ucuz maliyetli ,çoğu okunamaz durumdaki korsan yayınlara vereceğiniz ve vereceğimiz para israf olmaktadır.. böylelikle hem korsana hayır demiş hemde kayıt dışı ekonomiye mahal vermemiş olursunuz.. biliyorsunuzki korsan kitapçılar devlete vergi ödemiyorlarr!
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

evet bu çok iyi fikir ;)
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Ninni yazdı:korsan yayına karşıysanız ama yinede ucuz olduğu için mecburen alıyorsanız sizlere bir alternatif : halk kütüphanelerine üye olarak kitap ödünç alabilirsiniz... ucuz maliyetli ,çoğu okunamaz durumdaki korsan yayınlara vereceğiniz ve vereceğimiz para israf olmaktadır.. böylelikle hem korsana hayır demiş hemde kayıt dışı ekonomiye mahal vermemiş olursunuz.. biliyorsunuzki korsan kitapçılar devlete vergi ödemiyorlarr!
Katılıyorum. Açıklaman için teşekkürler Ninni.
Ninni

Mesaj gönderen Ninni »

rica ederim..
Kullanıcı avatarı
TrockLe
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen TrockLe »

korsana sadece kitap acısından bakıosanız dogru diyorsunuz ama genel anlamda bakıyorsanız size katılmıyorum. korsan olayı ülkemizde olmasa ben sigaranın bana verdigi maddi zarardan daha cok zarar gorurdum
[glow=orange][size=125][color=olive][b]Derin Olan Kuyu Degil Kısa Olan İpdir...[/b][/color][/size][/glow]
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

TrockLe yazdı:korsan olayı ülkemizde olmasa ben sigaranın bana verdigi maddi zarardan daha cok zarar gorurdum
Açıklar mısın?

Bu arada "korsan yayın" olgu ve yapılanmasına karşı olmama rağmen bir gerçeği yadsıyorum denemez.Her istediği an istediği kitabı okumaya elverişli maddi imkanlara sahip olmayan ve korsan yayınlar sayesinde uygun fiyata zevk duyduklarına ulaşmayı seçmiş birinin buna neden yöneldiğini anlayabiliyor hatta olanaklar doğru ve makul sunulduğunda tercihlerinin korsandan yana olmayacağını düşünüyorum. Benim sözüm, "korsan" sektörünün oluşmasına izin veren etkenleredir.