Donanım Sorunu - Bilgisayar Açılışta "F1" Onay ist

Bilgisayarlar hakkındaki genel sorunlar, almak istediğiniz bilgisayarlar v.b.
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Donanım Sorunu - Bilgisayar Açılışta "F1" Onay ist

Mesaj gönderen c|ost »

Kullandığım sistem P4-2.4 Ghz Intel CPU ve Asus P4B533 anakart. CD-Rom Sürücü, CD-RW ve DVD-Rom kullanıyorum. 40 GB Maxtor HDD var. Ama bilgisayar ilk açılışta "HDD sorunu var ve bilgilerinizi yedekleyip HDD sürücülerini tekrar yükleyin" diye bir uyarı veriyor. Bu sorun çok yakın bir zamanda başladı. Bios'u resetledim, ID kablolarının yerini değiştirdim ama çözüm bulamadım. Boot sırasında F1 ile uyarı geçip bilgisayarı normal olarak çalıştırabiliyorum. Bu arada HDD 2 partisyon ve her iki bölümde de işletim sistemi kurulu. Çözüm önerisinde bulunacak arkadaşlara teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
sTePHaN_pAtRicK
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen sTePHaN_pAtRicK »

Bu F1 olayı bende de vardı nasıl hallettiğimi hatırlayamıyorum ama...
[color=black][b][size=117] †öLüM bUySa,TaNRıM BuYSa YaŞaMaK,SiL aLnıMDaN YaZDıĞıN bU YaZGıYı,yA BiR yErE ÇıKSıN ArTıK bU SoKaK,yA Da öLDüR İçiMDeKi TaNRıYı..! †[/size][/b][/color]
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Dostum iki partition'da da işletim sistemi olduğu zaman bu tip hatalar olabiliyor dua et ikisindede xp yok ikisinde xp olduğu zaman bir işletim sistemi yada ikisi göçebilirdi ;) Daha öncede anlattığım gibi senin çaren sistemi bir formatla ve sadece xp kullan ;)
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

Olmazsa yeni bilgisayar alacan :lol:
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Arkadaşlar bunlar güzel öneriler. Kesin çözüm önerisini de ComiC sunmuş ama en kısa yoldan nasıl halledebileceğim konusunda bir fikrim yok malesef.

PC'ye sadece XP kurdum, ilk bölümde sadece onu kullanadım ve yine aynı hatayı aldım. 98 ve XP aynı anda aynı sistemde kullanılabiliyor, bunu hepimiz biliyoruz. Fakat sistemin genel sorununu çözemedim.

Az önce ID kablolarını falan yine yerlerini değiştirdim, hatta sistemi baştan topladım desem yeridir. Sabahın bu saatini bu işe ayırdım ama yine aynı şey. Yine de teşekkür ediyorum. Sanırım PC'yi sırtlayıp servise gitmek lazım:)
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

c|ost servistekiler senden daha fazlasını bilmiyor dostum bundan emin olabilirsin ;) Sana tavsiyem başka bir hdd ile sistemi kontrol et eğer bu sefer hata vermesse dolayısla sorun senin hdd'den kaynaklanıyor demektir. Ama benim tavsiyem hdd'yi yedekledikten sonra şöyle partitionları birleştirip tekrar tek partition haline getir bir format at sonra tekrar ayır ve bide öyle kur derim ;) Dip not olarak umarım hdd'yi master olarak ayarlamıştırsın saçma ama jumper slave'e düştüyse belki ondanda bir problem çıkmış olabilir.
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

1- Sistemi tamamen formatladım (Tabi önce yedeğini aldım)
2- Fdisk ile partisyanları birleştirdim.
3- Harddiski Fdisk ile tek partisyon haline getirdim.
4- Yine Fdisk ile 2 ayrı partisyon oluşturdum.
5- C: Sürücüsü olarak atanan bölüme sadece WindowsXP kurdum.
6- Artık açılışta F1 Onay istemiyor.

Bunları yapmadan önce tüm IDE kablolarını çıkarttım. Sadece Harddisk aktif haldeydi. kilahmet abimin tavsiye ettiği yöntemleri harfiyen uyguladım. O zaman da F1 hatası verdi fakat Fdisk ile tek partisyon ve tek işletim sistemi sorunu kökten çözdü. Özellikle kilahmet`e teşekkür ediyorum. Her zamanki gibi yine büyük bir dertten kurtardın abi, sağol.
kemalli
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen kemalli »

MERHABA ARKADASALR BENIM SORUNUM BUYUK VE ILGINC UZUN ZAMANDIR BILGISAYRIM HIC BIR BELIRTI VERMEDEN KAPANIP YENIDEN ACILIYOR NEZAMAN OLDUGU BELLI DEGIL BAZAEN ACAR ACMAZ BAZEN 2 YADA 3 GUNDE BIR BAZENDE 1 HAFTA HIC YAPMIYOR BELKI 100 DEFA DUZ FORMAT CEK´DIM AMA NE CARE YINE KAPANIP ACLIYOR BU KONUDA NE YAPABILIRIM YARDIMCI OLABILIR´MISINIZ TEDEKKURLER
passenger
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen passenger »

Düşük elektrikten olabilir 1 den fazla rem kulllanıyorsan ve birinde sorun varsa da yapabilir ayrıca kasanın power ın danda olabilir hepsini dene işletim sistemiyle ilgili olduğunu sanmıyorum...........
kutver
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen kutver »

ComiC yazdı:Olmazsa yeni bilgisayar alacan :lol:
:P