Renklerin hayatımızdaki etkileri

Paylaşmak istediğiniz aklınıza gelen konular, olaylar..
Kullanıcı avatarı
Enchanting
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Renklerin hayatımızdaki etkileri

Mesaj gönderen Enchanting »

Her rengin bir enerjisi olduğunu biliyor muydunuz? Renk terapisinin yüzlerce yıl önce Uzakdoğu''da uygulanmaya başlandığını söyleyen sağlıklı yaşam uzmanı Işık Kırgız, doğru rengin pek çok hastalığı iyileştirici etkisi olduğu görüşünde.

Göğüs kanseri teşhisi konan ünlü pop yıldızı Kylie Minogue ameliyat için yattığı hastanedeki odasını pembeye boyattı ve baştan sona pembe objelerle süsledi. İlk çocuğuna hamile olan Britney Spears da son klibinde pembeler içinde çıktı seyircinin karşısına. Öyle ki Hummer cipinin koltuk döşemeleri bile pembeydi. Her iki yıldızın da pembeyi tercih etmesinin altında bu rengin taşıdığı enerji yatıyor.

Duygunun ve saf sevginin rengi olan, hayallerin ve korunma duygusunun pekişmesini sağlayan pembenin aynı zamanda ağrıları hafifletme gibi bir özelliği de bulunuyor. Renk terapisi; renklerin bedenle dengesini, enerjisini kurarak zihinsel, fiziksel, ruhsal ve duygusal anlamda rahatlama sağlıyor. Bu terapinin geçmişi çok eskilere dayanıyor.

Tibet''te, Uzakdoğu''da yüzlerce yıl önce uygulanmaya başlanan terapi, zamanla daha bilimsel bir potaya taşınmış ve renk dalga boylarının insan bedeni üzerinde ciddi etkilere sahip olduğu ortaya çıkmış. İnsanların günlük hayatlarında giydiği, kullandığı renklerin ruh hallerini ortaya koyduğu, yaşam stillerini anlattığı belirlenmiş.

Her Renk Farklı Anlamda

Sağlıklı yaşam uzmanı Işık Kırgız, renklerden yararlanmak için onların anlamını ve hayattaki yerini bilmek gerektiğini söylüyor: "Renklere sadece hayatımızdaki tonlar olarak değil, bize verdiği enerji olarak bakmalıyız. Her rengin anlamı var. Çünkü hepsi farklı dalga boylarına sahip. Farklı dalga boylarına sahip oldukları için de farklı enerji taşıyorlar. Örneğin, bütün renklerin kaynağı olan beyaz, hayata dair olguların açılımıdır."

İşte renkler ve hayatımızdaki etkileri:

Turuncu neşe verici bir renk. Dışa dönüklük, canlılık ve heyecan, cinsellik duygularını harekete geçirir.

Mavi sezgilerin rengi. İç dinginliği, sevgi, huzur, sakinlik ve barış duygularını pekiştirir.

Kırmızı canlandırıcı etkisi var. Motivasyonu, enerji, coşku ve yaşama sevincini, sıcaklık ve aşk duygularını, kan basıncını ve vücut ısısını harekete geçirir.

Yeşil güvenin rengi. Paylaşma, cömertlik, huzur, istikrar, sakinlik, zihinsel ve duygusal benlikte etkin.

Kahverengi ağırbaşlılık, önderlik rengi. Eğitim, öğretim, kültür, sanat, emin olma ve sağlamlık duygularını pekiştirir.

Lacivert uyum ve başarı rengi. Sakin ve dingin olma duygularını pekiştirir.

Pembe duygu ve saf sevginin rengi. Hayallerin, korunma duygusunun pekişmesinde etkin.

Mor ruhsal dünyanın rengi. Asilliği, dengeyi, kendine güveni, sakinleştirici ve dinlendirici duyguları pekiştirir.

Sarı akıl ve zeka rengi. Umut, ilham ve yöneticilik duygularını pekiştirir.

Siyah güç ve bireysellik rengi. Tutku, hırs, inat ve muhalefet duygularında etkin.

kaynak: tc*blog..
bir gün ve gerçekten, her şey çok güzel ölecek!
Kullanıcı avatarı
barbar
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen barbar »

Gözlerim gibi yeşili seviyorum....
Never let me alone !!
Kullanıcı avatarı
ozzkan
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen ozzkan »

Ben de yeşil ve siyah...
SINIRLARA VARMAYA KORKTUĞUMDA HEP ÖZGÜR SANMIŞIM KENDİMİ; KAPILARI AÇMAYA KORKTUĞUMDAN EVE HAPSETMİŞİM...
Kullanıcı avatarı
davidoff
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen davidoff »

siyah diyorum başka bişey demiyorum
[size=150][color=blue]rutin hayat bu en büyük girdap,
dikkat et sempatik başlar,
antipatik ama enteresan,
alakam yok bunlarlan...[/color][/size]
Kullanıcı avatarı
Nefertiti
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Nefertiti »

En çok siyah, mor ve kırmızı renklerini severim..
Tırtılın "Dünya'nın sonu" dediğine, Usta "Kelebek" der...
Kullanıcı avatarı
Enchanting
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Enchanting »

Yeşil, mor ve siyahı daha çok seviyorum bende. :)
bir gün ve gerçekten, her şey çok güzel ölecek!