Her tercih başka bir şeyden vazgeçişmiş

Aşk ve sevgi sözleri, sevgiliye haykırışlar.
Kullanıcı avatarı
Nefret
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
Konum: At izi it izine karıştı mı bende anında araziye karışırım
İletişim:

Her tercih başka bir şeyden vazgeçişmiş

Mesaj gönderen Nefret »

Enstrüman seçmek için bir karar almam gerekiyordu. Ya keman çalacaktim, ya piyano; ya flüt

çalacaktim ya da akordeon... Olmadi, hepsini istedim, hiçbirinden vazgeçemedim.

Yillar geçtikten sonra her enstrumani iyi çalabiliyorum; ama hiçbirinde virtüöz degilim.

Bir enstrümanla isim yapamadim. Ne kemanla taninan bir eserim var, ne de piyanoyla..

Bütün enstrumanlari iyi çaliyorum, ama kimse tanimiyor beni. Basarili olmak için her sey degil, bir

sey lazimmis. Basari bir verismis; bir seyi alabilmek için birseyi vermek, digerlerinden vazgeçmek

gerekiyormus.

Keske kemani seçseydim ve digerlerinden vazgeçseydim.

Karima da hayati zindan ettim, sevgililerime de... Hiçbirinden vazgeçmedim. Yani... Evlilik sadece

birisi için karar almak ya, digerlerinden vazgeçmek... Iste evlenirken ben bunu anlamadan

evlenmisim.Evlendikten sonra baska kadinlarin da oldugu bir hayati yasamaya devam ettim.

İçlerinden bazilarini daha çok sevdim; ama ne onlardan birinde, ne de karimda karar kilabildim.

Yillar sonra simdi yapayalnizim... Ne karim kaldi, ne de digerleri... Keske birini gerçekten

seçebilseymisim, ama, yapamadim. Tipki enstruman seçimi gibi hepsini istedim ve sonuçta elim

bos kaldi.

Almak için birakmak gerekiyormus.

Dolu dolu bos yasamak. Hayatim boyunca yapacak çok isim oldu; hepsini yapmayi istedim.

Hangisinde 'en iyi' yim? simdi bakiyorum, kazananlar, basarili olanlar hep bir tek sey yapmislar.

En iyi olmak için önce seçmek ve digerlerini birakmak gerekiyor. Iste de böyle, özel yasamda da.

Bu seçimi yapmamiz gerekiyor; çünkü mutlaka bazilari daha uygun...

Bir ara ekonomik sikintiya düstüm. Tasarruf gerek. Basladim her seyden %10 kesmeye, ne

anlamsiz bir ugrasmis bu. %10 daha az peynir yemek, çay içmek. Bu tasarruf çok aci verdi bana,

her an hissettim. Her seyden %10 kesmek tabiatima uygundu tabii. Çok sonradan anladim;

sadece taksiyle dolasmayi biraksam yetermis! Her kalemden %10 degil, etkili kalemi bulmak

gerekiyormus. Yani, orada da seçim yapmak gerekiyormus...

'Her seçim bir kaybedistir!...'

Her tercih bir vazgeçistir çünkü... Sabah ise gitmekle, yatakta nefis bir miskinlik firsatindan

vazgeçmis olursunuz. Kalkar kalkmaz hayat bin seçenegi dayar burnunuzun ucuna... 'Ne giysem'

telasindan, ögle yemeginde 'Ne alirdiniz?' diye basucunuzda biten garsona, 'hangi kanaldaki filmi

izlesem' kararsizligindan 'bize oy verin' diye bagirisan partilere kadar her sey, herkes, her an sizi

israrla bir tercihe zorlar. Yastiginiza teslim olmussaniz, belki disarda isil isil bir günden vazgeçmis

olursunuz. Bahar esintileri tasiyan bir elbise belki o gün yasaminizi isildatabilecekken, agirbasli bir

sadelige karar vermekle muhtemel bir tanisikligi tepersiniz. Belki yemediginiz musakka,

ismarladiginiz Izmir köfteden daha lezzetlidir. Ya da öbür kanaldaki film, o anki ruh halinize daha

uygundur. Ama yasam, vazgeçtiginiz seye iliskin ipucu vermez. Geri dönüp, o günü gökkusagi

desenli bir elbiseyle yeniden yasama sansiniz yoktur. Bu seçim oyununda vazgeçtiginiz sey,

seçtiginizden daha degerliyse pismanlik kaçinilmazdir. Ama neyin degerli oldugunun karari da yine

size aittir. Ve vazgeçtiginiz sey bazen bir saray, bazen söhret sahnesinin pariltili neonlari da olsa,

çogu zaman gözünüz hiç arkada kalmaz. Çünkü duvarlarina sevdiginizin kokusu sinmis bir ev ya

da sevdiginiz kadinla paylasamadiginiz bir saray sizin borsada kolay feda edilebilir degerlerdendir.

Hayata bir baska gözle bakmayi ögrendiyseniz, bu seçimde kazandiklarini sananlara yalnizca

aciyarak gülümsersiniz. Her seyin siradanlastigi bir dünyada bazen kaybetmek en dogru seçimdir.

Ve o dünyada en yerinde tercih; vazgeçistir.
Emek verildikçe,özlemi çekildikçe ve de hasreti çekildikçe büyüyen birşeydir aşk.
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Vazgeçmek belki taviz vermek de olabilir. İşe gitmek için
yataktan kalkmak..diye düşündüğüm zaman zorunluğu
olduğum için bırakmak derim. İsteklerin gerçekleşmesi
için yapılması gereken ne varsa, insanlar onları yapar ve
bana göre isteyerek veya istemeyerek vazgeçmek zorundayız !
Kullanıcı avatarı
Alamut
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen Alamut »

Nefret, sana bir kitap önericem. Mutlaka oku, ince bişey zati.
Valdo sen neden burada değilsin? kitabın adı. İnan çok şey bulacaksın. Sevgiyle.
Hani kurşun sıksan geçmez ya geceden...
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Bir seylerden mutlaka vazgecip yasiyorsak, kendimizi tanimaliyiz ilkin.. Tabiatimiza uyan seyleri de.. Ve güvenmeliyiz kendi kendimize. Bu ögretiyi kazanmaliyiz ki, ' kaybetmis ' oldugumuzu düsünmeyelim. Hayatin ne getirecegi, bize ne sunacagi belli olmasa da..
Kullanıcı avatarı
Alamut
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen Alamut »

Ahh ah, hep olması gerekenler. Uygulama nası olcek, bi becerebilsek.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Elbet olur uygulamasi.. Uygulanmali da.. Benim kendi kanaatimce, otokontrolümüzün iradesi altinda, belki de prensip ve ilke edinerek diyeyim ve onlardan taviz vermeyerek. Elbette esneklik payini unutmadan..
Kullanıcı avatarı
Alamut
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen Alamut »

İSMET ÖZEL, Neff. :) Oku mutlaka, bak neler çıkacak.
Kullanıcı avatarı
Nefret
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
Konum: At izi it izine karıştı mı bende anında araziye karışırım
İletişim:

Mesaj gönderen Nefret »

tamamdır alacağım mutlaka
Emek verildikçe,özlemi çekildikçe ve de hasreti çekildikçe büyüyen birşeydir aşk.
Kullanıcı avatarı
sarı gelin
Angel
Angel

Mesaj gönderen sarı gelin »

kolay gelsin,yorumlarınızı bekleriz..
tükenmek ve tüketmek kolay değil,senn bende beni çoğaltırken....