Windows XP CD-Rom okumuyor

Bilgisayarlar hakkındaki genel sorunlar, almak istediğiniz bilgisayarlar v.b.
Kullanıcı avatarı
YELDA
New Friend
New Friend

Bİlgİsayara Xp YÜkleme

Mesaj gönderen YELDA »

ŞU AN NE YAPACAĞIMI BİLEMİYORUM.BANA YARDIMCI OLURSAN ÇOK SEVİNİRİM.

SORU: WİNDOWS 98 yüklü bilgisayarıma format çektim.Formatı çekmeden önce ayarlarıyla uğraşıyordum. CD okuyucu kısmını sildim sanırım. CD taktığımda okumuyor. Bende bilgisayarıma XP yüklemek istiyorum. Bundan sonra ne yapabilirim.

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Kullanıcı avatarı
Jedi
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Re: Bİlgİsayara Xp YÜkleme

Mesaj gönderen Jedi »

YELDA yazdı:ŞU AN NE YAPACAĞIMI BİLEMİYORUM.BANA YARDIMCI OLURSAN ÇOK SEVİNİRİM.

SORU: WİNDOWS 98 yüklü bilgisayarıma format çektim.Formatı çekmeden önce ayarlarıyla uğraşıyordum. CD okuyucu kısmını sildim sanırım. CD taktığımda okumuyor. Bende bilgisayarıma XP yüklemek istiyorum. Bundan sonra ne yapabilirim.

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Sorununuz büyük bir ihtimalle Cd-Rom dan kaynaklanıyor olabilir özellikle markası LG'yse %90 ihtimalle öyledir çünkü benimde bozulmuştu.Çözümü Cd-Rom unu çıkartıp güzelce temizleyin eğer sorun devam ederse yeni bir Cd-Rom almaktan başka çareniz yok.
Bilgisayarınızın özelliklerini yazarsanız Windows Xp nin sizin bilgisayarınıza uygun olup olmadığını söyleyebilirim ama teorik olarak 1gb boş alanınız varsa Win Xp kurabilirsiniz.
[b]I'm the haunter of the embracing dark.
I'm the bringer of fear.
I'm the scorner of peace and tranquility.
I ride the stormcloud and the night!
I seek to be Sith, in all its manifestations. [/b]
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Windows XP CD'leri bootable (kendinden boot edilebilir) olarak tasarlanmıştır. Benim tahminim sizin sorununuz iki olaydan kaynaklanıyor ;

1- Bios'tan ilk önce CD-Rom 'dan boot etme özelliği yada hiçbir şekilde CD-Rom'da boot u mümkün kılmayacak bir seçenek işaretlenmiş.

2- Elinizdeki XP CD'si eğer kopya ise bootable özelliğini kaybetmiş bir versiyon.

1. ihtimalin çözümü: bilgisayar açılışında del tuşuna basarak bios setup girip boot menusunden primary boot device'ı ide-atapi vs... cd-rom, dvd-rom -rw herneyse ayarlamak daha sonra muhtelemen birçok bios setupta olduğu gibi f10 tuşuna basarak ayarları kaydedip setup'ta çıkmak ki bu etaptan sonra bilgisayar tekrar başlamadan önce cd'nizi cd-rom'a yerleştirdiyseniz yada resetlediyseniz bu sefer sistem cd'den boot edilerek açılacaktır daha sonra yapmanız gerekenleri windows xp setup size adım adım gösterecektir.

Not: XP için "NTFS" dosya sisteminde formatlanmış bir C: Partion' ı her zaman daha verimli olacaktır ...