Kadınların en sevdiği 20 film belirlendi... İşte o filmler..

Vizyondaki filmler, tiyatrolar, haberler..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Kadınların en sevdiği 20 film belirlendi... İşte o filmler..

Mesaj gönderen Eternity »

ResimKadın dergisi ''O Magazine'', kadın seyircinin en sevdiği 20 filmi belirledi. Listede, ''Thelma ve Louise'', ''İngiliz Hasta'', ''Saatler'' gibi gişe rekorları kıran filmlerin yanında eski yıllarda çekilmiş romantik yapımlara da yer verildi.

Ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey'nin çıkardığı derginin listesi, kadınların yalnızca romantik filmleri değil, gerilim ve bilim-kurgu filmlerini de beğendiğini ortaya koydu. İşte kadın izleyicinin gözdesi 20 film:

-Morocco (1930): Gary Cooper ve efsane sarışın Marlene Dietrich'in rol aldığı film, bir lejyoner ile bir şarkıcının aşkı.
-Kamelyalı Kadın (Camille)-(1936): Alexandre Dumas'nın ölümsüz eserinden beyazperdeye uyarlanan film, Greta Garbo'nun efsane oyunculuğuyla bütünleşti. Genç soylu Armand Duvall'a (Robert Taylor) gönlünü kaptıran hayat kadını Marguerite Gautier'nin genç adamın babasının ısrarı sonucu aşkından vazgeçmesini anlatıyor.
-Notorious (1946): Kadınların sevdiği filmler listesinde yer alması sürpriz isimlerden biri hiç kuşkusuz Alfred Hitchcock. Korku ustasının imzasını taşıyan filmde Cary Grant ile Ingrid Bergman başrolü paylaştı. Film, babası vatana ihanetten mahkum olan Alicia'nın aşık olduğu ajanın isteğiyle casusluk yapmasını konu alıyor.
-Fransız Teğmenin Kadını (The French Lieutenant's Woman) (1981): Meryl Streep ile Jeremy Irons'ın rol aldığı film, 19. yüzyılda yaşanan bir aşk.

KADINLAR ''İNGİLİZ HASTA'' DEDİ...

Resim-İngiliz Hasta (The English Patient) (1996): Sinema tarihinin unutulmaz filmleri arasında yer alan ''İngiliz Hasta'', savaşta yaşanan aşk, acı ve ölüm üzerine kurulu bir dram. Kristin Scott Thomas ile ''Kont Almasy'' rolünde sinemanın en yetenekli aktörlerinden Ralph Fiennes'ın başarılı bir oyun sergilediği film 9 dalda Oscar aldı.
-The Women (1939): 65 yıl önce çevrilen film, adeta ''Sex and the City'' dizisinin o yıllardaki versiyonunu andırıyor.
-Julia (1977): İkinci Dünya Savaşı sırasında arkadaşı uğruna yaşamını riske atan bir Amerikalı yazarın hikayesini anlatan filmde Jane Fonda ve Vanessa Redgrave rol aldı.
-Desperately Seeking Susan (1985): Madonna'nın bugüne kadar eleştirmenlerden iyi not alan tek filmi olan bu yapım, ümitsizce Susan'ın (Madonna) arandığı gazetedeki bir ilanın peşine düşerek sıkıcı yaşamından uzaklaşan bir ev kadınının (Rosanna Arquette) hikayesini konu alıyor.
-The Truth About Cats & Dogs (1996): Uma Thurman'ın başrolünü üstlendiği film, bir radyo sunucusuyla ona ulaşmaya çalışan bir dinleyicisinin karşılaşmaya çalışması üzerine kurulu bir yanlışlıklar komedisi.
-Romy and Michele's High School Reunion (1997): Mira Sorvino ile Lisa Kudrow'un rol aldığı film, iki kadın arasındaki dostluğun öyküsü.
-Saatler (The Hours) (2002): Nicole Kidman'ın ünlü yazar Virginia Woolf'u canlandırarak Oscar aldığı filmde güzel yıldıza Julianne Moore ve Meryl Streep eşlik etti.
-All About Eve (1950): Efsane sarışın Marilyn Monroe'nun çok kısa bir rol üstlendiği filmin başrolünde Bette Davis var.
-Alice doesn't Live Here Anymore (1974): Ellen Burstyn, Harvey Keitel ve Kris Kristofferson'ın rol aldığı Martin Scorsese filmi bekar bir annenin mutluluğu arama mücadelesi.

KADINLAR DA BİLİM-KURGU İZLER

Resim -Yaratık (Alien)(1986): Sigourney Weaver'ın rol aldığı seri, ankette yer alan tek bilim-kurgu yapımı. Filmin sevilmesinin nedeni bir kadının nasıl zor tercihler arasında nasıl güçlü şekilde karar verdiğini ortaya koyması.
-Thelma ve Louise (1991): Feminizmin sembolü kabul edilen filmde Susan Sarandon ile Geena Davis, özgürlükleri için yollara düşen iki kadını canlandırdı. Adeta çığır açan yapımın bir özelliği de küçük bir rolle Brad Pitt'i sinema dünyasına kazandırması.
-What's Love Got to Do with It (1993): Müzik dünyasının efsanesi Tina Turner'ın yaşam öyküsünü konu alan filmde sanatçıyı Angela Bassett başarıyla canlandırdı.
-Girlfight (2000): Film annesi ölen, babası ise kendisine kötü davranan bir kızın erkeklerin dünyası olan boks ringlerinde kendini kanıtlama mücadelesi.
-Black Narcissus (1947): Bu defa aşkı Himalayalar'ın tepesine taşıyan filmde Deborah Kerr başrolde.
-Köşedeki Dükkan (The Shop Around the Corner) (1940): Daha sonra Tom Hanks ve Meg Ryan tarafından günümüze uyarlanan film, dükkanları arasında rekabet yaşanırken birbirini tanımadan ''mektup arkadaşı'' olan iki esnafın şirin aşk öyküsü. Kalpleri ısıtan filmde Jimmy Stewart ve Margaret Sullavan rol aldı.
-The Lady Eve (1941): Bu sevimli komedi de bir gemide yaşanan aşk öyküsüydü.

Kaynak: Milliyet
Kullanıcı avatarı
AnatoLia
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen AnatoLia »

ii çalışma olmuş:)
[b][i][color=red]Everything that has a beginning has an end...[/color][/i][/b]

[img]http://www.7woa.com/images/Turklogo.gif[/img]
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Bu araştırmaları nasıl yaptıklarını merak ettim çünkü bu filmlerin hiç biri bana hitap etmiyor :) Sanırım sorun bende :lol:
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

aynen ben duymadım biLe :P
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

İngiliz Hasta'yı ağlamadan seyretmeyi başaran bir kadın yoktur sanırım ;)
Kullanıcı avatarı
ShepneM
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ShepneM »

cidden hiç birini pek beğendiğimi söleyemicem
Kullanıcı avatarı
haticeozmen
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen haticeozmen »

bayağı eski filmler olmalı ki hiçbirini hatırlamıyom.islemedim hiç
Kullanıcı avatarı
ShepneM
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ShepneM »

bizim jenerasyona hitap etmio ;)
Kullanıcı avatarı
SenSei
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen SenSei »

Amerika da, 60 yaslarindaki kadinlara sordular kesin. Bu filmlerin yarisini duydum ve onlarin yarisini izledim. Icinden en cok sevdigim filmler All About Eve ve Desperately Seeking Susan.
[color=#bf0000][i]Touched By An Angel[/i][/color]
[img]http://www.online-english.net/pics/rose2.JPG[/img]
Kullanıcı avatarı
PCKoPaT
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Mesaj gönderen PCKoPaT »

ingiliz hasta gerçeketn çok duygusal bir film
fakat güncel filmler yok
hani bana sorsalar ben
Kasımda Aşk Başkadır(Sweet November)
Melekler Şehri (City Of Angels "Böyleydi yanılmıyorsam")
50 İlk Öpücük (Fifty first dates)
derdim.
Eminim her jenerasyona hitap eder ve bence mükemmel filmler.
I'm at your back. Can u feel this...