İyi Bir Monitör Nasıl Olmalı?

Bilgisayarlar hakkındaki genel sorunlar, almak istediğiniz bilgisayarlar v.b.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

İyi Bir Monitör Nasıl Olmalı?

Mesaj gönderen taNGo »

Herseyden önce kaç inch monitör alacağınız çok önemli. Her ne kadar 15’’monitörler için maksimun 1280*1024 çözünürlüğü standart olduysa da, hala uygun fiyatlı bazı 15’’monitorlerin maksimum 1024*768 çözünürlüğe çıkabildiğini göruyoruz. Bu monitorlerden uzak durun. 17’’ monitörler ise 1280*1024 çözünürlüğü destekler. Fakat kaliteli 17’’ monitörlerin 1600*1200 çözünürlüğe kadar çıktığını görüyoruz. Hangi çözünürlükte çalışırsanız çalışın 75 hz altında bir tazeleme oranı gözleriniz için zaralıdır. 75 hz in altında çalışırken göz kolayca ekrandaki titreşimi algılar. Belki siz bunu ilk bakışta fark edemezsiniz . Fakat gözlerde kaşıntı ve baş ağrısıyla başlayan şikayetlerinizin ardı arkası kesilmez. Bu yüzden iyisimi mümkünse 85hz lik tazeleme oranını tercih edin. Bunun için gerekiyorsa çözünürlüğü düşürün. Zira çözünürlüğün yükselmesı tazeleme oranının düşmesi demektir.

Kaynak: http://www.erpamonitor.com
Bu yazısından dolayı Erpa Monitör e çok teşekkür ederim.Ben daha önce win98 de 85hzlik bir ekranda çalışıyordum.Şimdi Xp professonela geçtim geforce ekran kartımı taktığım zaman 60Hzlik görüntüyü otomatik olarak ayarlıyordu.Ekran çözünürlüğü olarakta 1024*768 kullanıyordum.
Xp yi ilk kurduğum gün bir tuhaflık hissettim mouseyi sanki istediğim gibi yönetemiyordum.Şu anda ise tıpkı win98 de kullandığım gibi ekran tazeleme oranını 85Hz yaptım ve bir sorunum kalmadı.Ayrıca gözlerimide bozmuyor.Ara sıra ekranda titreme fark edersiniz yada mouse hakimiyetinde ufakta olsa bir değişiklik sezerseniz ve ekran çözünürlüğünüzde 1024*768 ise hemen bilgisayarınızın görüntü ayarlarından 85hz yapın.
Dreams
Kullanıcı avatarı
Latin
Slow Friend
Slow Friend
İletişim:

monutör

Mesaj gönderen Latin »

Çok yüksek çözünürlüğü desteklemli görüntü tazeleme hızı yüksek olmalı :) 85 hz den çok çok yüksek olsun mümkünse birde LCD olsun sanki ısmarlama monutör istiyoruz gibi oldu ama :) eee olmuşken birde 17" olsun :)
®Latin_Lower®
TheTurK
Quick Friend
Quick Friend
Konum: Trippin' into a world that never seems too far away.
İletişim:

Mesaj gönderen TheTurK »

Bu sorun genellikle Eski tip monitörlerde oluyor Hz ayarlarını win satandardında olmayınca ekran köşelerinde titreme ve gözü inanılmaz derecede bozma cabası.. Hz ayarlarının yanı sıra win nt sistemlerinde monitör algılamada mutlaka geçerli monitörü tanıtın ve Çzünürlük ranını düşürüp Hz ayarlarını yükseltin sorun gider..
Your blood is mine ...
Kullanıcı avatarı
amyyy
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen amyyy »

tango mümkünse bana 85Hz nasıl yaptığını söyler misin ?
bende xp pro kullanıyorum 1024*768 ama 60Hz
ve ben bende 85Hz lik bi seçenek yok
gözlerim acayipp ağrıyo
[size=150][color=blue]† Amma da sevdim bana ait olan yanlızlığımı, hiç birinizi sevmediğim kadar..†[/color][/size]
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

amyyy yazdı:tango mümkünse bana 85Hz nasıl yaptığını söyler misin ?
bende xp pro kullanıyorum 1024*768 ama 60Hz
ve ben bende 85Hz lik bi seçenek yok
gözlerim acayipp ağrıyo
1- Masaüstüne sağ tıklayıp özellikler penceresinde ayarlar kartı aktif hale getirin.

2- Gelişmiş sekmesine tıklayın.

3- Bağdaştırıcı bölümünde yenileme oranı bölümü aktif olmalı.

4- Yenileme oranı bölümü aktif değilse; ya ekran kartı sürücüleri doğru yüklenmemiştir ya da monitör Windows tarafından varsayılan olarak tanınıyordur. Yani ekran kartı ile monitörünüz arasında bir uyumsuzluk olabilmesi ihtimal...

5- Bölümden En Uygun seçeneğini ya da 85Hz seçeneği işaretlenerek yenileme oranı değiştirilir.

6- Sorunun çözümü için, ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırıp tekrar kurmak yeterli olabilir, ya da monitörle beraber gelen driver varsa onları yüklemek de sorunu çözebilir.

"Monitörü asla 60Hz gibi düşük bir çözünürlükte kullanmayın. Göz sağlığınız için büyük tehlike demektir."
Kullanıcı avatarı
Günahkar
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen Günahkar »

XP işletim sisteminde Yenileme oranı BAĞDAŞTIRICI sekmesinde değil MONİTÖR sekmesinde bulunur. Aynı işlemleri monitör sekmesinden gerçekleştirebilirsin amyyy. Ama bağdaştırıcı sekmesinde de TÜM MODLARI LİSTELE var oradan da bu sorunu halledebilirsin.
İyi Günde Dostlarımla Mutlu oldum.Kötü Günde ise Acılarla bi o kadar tek başıma kaldım.Aman Allahım Oysaki Ne Kadar Yalnızmışım..!
Kullanıcı avatarı
PsychopathiCaT
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen PsychopathiCaT »

bence isi iyice garantiye alalım,hani önce saglık gelırya işte o sebeple varsın ekran çozunurlugu 800-600 olsun ama monitor 100 hz olsun :)
[b][glow=blue][color=white][size=67]I Love You...I'll Kill You!!!!~~bUT I LoVe YoU FOrEver~~[/size][/color][/glow][/b]
Kullanıcı avatarı
Jedi
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen Jedi »

Bunlar klasik monitorler için geçerli.Eğer düz ekran bir monitore sahipseniz ekranda titreşim olmaz.Tabi bu monitorlerin fiyatları 400 $ dan başlıyor ama azmettim alıyorum 2 aya kadar.
[b]I'm the haunter of the embracing dark.
I'm the bringer of fear.
I'm the scorner of peace and tranquility.
I ride the stormcloud and the night!
I seek to be Sith, in all its manifestations. [/b]