Soğuk el ve ayaklar, hastalık habercisi


Sağlık forumunda bulunan Soğuk el ve ayaklar, hastalık habercisi konusunu görüntülüyorsunuz...
En önemli konumuz, sağlığımız hakkında bilgilerimizi paylaşalım

Soğuk el ve ayaklar, hastalık habercisi

Mesajgönderen kokomela » 20 Aralık 2005, 12:46

Resim
Soğuk el ve ayaklar, hastalık habercisi
Ellerin ve ayakların soğuk olmasının, kan dolaşımı bozukluğu veya damar sertliği hastalıklarının belirtisi olabileceği bildiriliyor.

Uzmanlar, kış aylarında pek çok insanın ortak rahatsızlığı el ve ayak soğukluğunda, sorunun merkezinin, beden ısısı ayar-noktası olabileceğini vurgulayarak, "Ellerin ve ayakların soğuk olması hissi, yalnızca bedenin ısıya normal reaksiyon verme şeklini yansıtmaktadır. Ancak, çok nadiren de olsa ciddi bir sağlık sorunu olan kan dolaşımı bozukluğu yada damar sertliği belirtisi de olabilir" uyarısında bulunuyor.

Uzmanların verdiği bilgilere göre, otonom sinir sistemi, otomatik pilot gibi soluk alma ve sindirim gibi temel beden fonksiyonlarını düzenliyor. Otonom sinir sisteminin karmaşık dengeleme işlemine sahip olduğunu ifade eden uzmanlar, şu bilgileri veriyor:

"Bedenin bir bölgesine daha fazla kan akımı, soğuğun daha güçlü olarak hissedilmesini sağlar. Örneğin, fazla sıcak hissettiğinizde, otonom sinir sistemi, deri yüzeyine daha fazla kan akımı olmasını sağlayarak, küçük kan damarlarının genişlemesine yol açar, böylece ısı kaybedilir, kan soğur. Üşüdüğünüzde denge değişir. Küçük, yüzeysel kan damarları daralarak, kalp ve beyin gibi önemli organların ısısını korumak için, kan akımını deri yüzeyinden uzağa yönlendirir. Isınma ve soğuma mekanizmaları herkeste aynıdır. Üşüdüğünüzde, otonom sinir sistemi, bedeninizin düşmüş iç ısısına, deri yüzeyine olan kan akımını azaltarak cevap vermektedir. Eller ve ayaklarda küçük yüzeysel kan damarları daha çok olduğundan, bu işlemden daha çok etkilenirler."

El ve ayakları sürekli soğuk olan kişilerin, yatağa girdiğinde eşinin, elini sıktığında da patronunun irkilmesine yol açtığı için rahatsızlık duyduğuna kaydeden uzmanlar, bu kişilere basit ısınma yöntemleri konusunda da şu önerilerde bulunuyor:

"Kalın giysiler giyin. Hem içeride hem açık havada birkaç kat giyinin. İçeride bir kazak yada süveterin altına uzun kollu bir gömlek, en üste de yünlü bir ceket giyin. İpek, yün, havlu yada sentetik malzemelerden ısıyı koruyan kumaşlar kullanın. Egzersiz yapın. Egzersiz sırasında yüzeysel, küçük damarlar genişler ve eller ve ayaklara daha sıcak kan akımı olur. Sigaradan uzak durun, kafeini sınırlayın. Nikotin ve kafein damar daraltıcıdır (vazo konstriktör) küçük, yüzeysel damarlara kan akımını azaltırlar. Zayıflama, soğuk algınlığı ve migren ilaçları damar daraltıcı etki gösterirler. Dolayısıyla, soğuk el ve ayakların sebebi olabilirler. Stresi azaltın. Gergin kişiler, soğuk ellere sahip olmaya daha yatkındır. Kronik stres ve gerilim, sinir sisteminin sürekli olarak adrenalin salgılamasına yol açar, bu da damar daraltıcı etki gösterir."
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
kokomela
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 1642
Kayıt: 19 Ekim 2005, 09:45
Konum: İzmir

Mesajgönderen eKiN » 20 Aralık 2005, 15:34

of ki ne offff ben hiç bir zaman üşümezgillerden olamayacağım :(

benim de ellerim ve ayaklarım yaz kış çok üşür yaw :(
Nokta konmuş. Bitmiş, en güzel hikayem.....
Kullanıcı avatarı
eKiN
Fast Friend
Fast Friend
 
Mesajlar: 213
Kayıt: 13 Ekim 2005, 07:44

Mesajgönderen kokomela » 20 Aralık 2005, 15:45

eheuhe benimde ellerim ve ayaklarım hep sıcakdır ama :p gene de hasta olmayı beceriyorum
Kullanıcı avatarı
kokomela
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 1642
Kayıt: 19 Ekim 2005, 09:45
Konum: İzmir

Mesajgönderen KuPe » 20 Aralık 2005, 21:06

yaa bende aynı dertten müzdaripim..bıktım yaaa soğukta soğuk..yazın bile elim ayağım buz kesiyor..yok ki bi çaresii çekiyoz işte..
I don't wanna die...But I ain't keen on living either..This role I've been given..Not sure I understand!!!
Kullanıcı avatarı
KuPe
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 1216
Kayıt: 05 Eylül 2005, 20:15

Mesajgönderen DiLeMmA » 20 Aralık 2005, 21:45

Benim de öyle,çok nadir ellerim sıcak olur. :o
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 3422
Kayıt: 01 Şubat 2005, 23:28

Mesajgönderen Hero » 20 Aralık 2005, 23:09

usumemenin en birinci kurali sıkı giyinmek ama vucudu sıkmayan giysiler giymekdir.. cunki ne kadar vucudu sıkıcak giysiler giyilirse vucuttaki kan dolasimi bir o kadar yavaslar ve usumenizi saglar.. Onun icin ilk once giydiklerinize dikkat ediniz.
Bazen iki secenegimiz olur, birini secer digerini kaybederiz. Bazen ikisinide secemez herseyimizi kaybederiz.
Kullanıcı avatarı
Hero
Quick Friend
Quick Friend
 
Mesajlar: 50
Kayıt: 23 Şubat 2005, 19:39
Konum: Devil's Square

Mesajgönderen DiLeMmA » 20 Aralık 2005, 23:22

Fayda etmiyor merak etme ;)
Başkaları gitmiş olur, gidince;
Bir sen yakınsın, uzakta kalınca..
Kullanıcı avatarı
DiLeMmA
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 3422
Kayıt: 01 Şubat 2005, 23:28

Mesajgönderen Ninni » 20 Aralık 2005, 23:34

kan eksikliğinde de el ve ayaklar çok üşürmüş... kan sayımı yaptırmadım ama benimde ayaklarım çok üşür .yatarken herkes çoraplarını çıkarır ben çorap giyer yatarım ...
Ninni
 

Re: Soğuk el ve ayaklar, hastalık habercisi

Mesajgönderen murtiii22 » 29 Nisan 2011, 23:36

bence üşümenin ilk nedeni anemi yani kansızlık demir eksiliği ,bol bol pekmez yiyin yada kara üzüm kuru üzüm keçi boynuzu filan yiyin ,eğer gene geçmiyosa belde veya boyunda sorunlarınız damr tıkanıklığı bel boyun kaslarında aşırı kasılmadan sonra dolaşım bozuklupu vardır bir uzman başvurun.. bel boyun fitigi net e de girip çözümünü bulabilirsiniz..
murtiii22
New Friend
New Friend
 
Mesajlar: 4
Kayıt: 29 Nisan 2011, 23:21


Dön Sağlık

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron