Reklam Alanı
Zaman: 23 Ekim 2014, 13:05

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Eğer sitemizi ilk kez ziyaret ediyorsanız, lütfen Kurallar ve Sıkça Sorulan Sorular sayfalarımızı okuyunuz. Forumlarımıza mesaj gönderebilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. Forumlarımızdaki mesajları görüntülemek için forumlar sayfamızdan istediğiniz forumu seçip ziyaret edebilirsiniz.

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 07 Kasım 2003, 02:33 
WebMaster
WebMaster
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
Herseyden önce kaç inch monitör alacağınız çok önemli. Her ne kadar 15’’monitörler için maksimun 1280*1024 çözünürlüğü standart olduysa da, hala uygun fiyatlı bazı 15’’monitorlerin maksimum 1024*768 çözünürlüğe çıkabildiğini göruyoruz. Bu monitorlerden uzak durun. 17’’ monitörler ise 1280*1024 çözünürlüğü destekler. Fakat kaliteli 17’’ monitörlerin 1600*1200 çözünürlüğe kadar çıktığını görüyoruz. Hangi çözünürlükte çalışırsanız çalışın 75 hz altında bir tazeleme oranı gözleriniz için zaralıdır. 75 hz in altında çalışırken göz kolayca ekrandaki titreşimi algılar. Belki siz bunu ilk bakışta fark edemezsiniz . Fakat gözlerde kaşıntı ve baş ağrısıyla başlayan şikayetlerinizin ardı arkası kesilmez. Bu yüzden iyisimi mümkünse 85hz lik tazeleme oranını tercih edin. Bunun için gerekiyorsa çözünürlüğü düşürün. Zira çözünürlüğün yükselmesı tazeleme oranının düşmesi demektir.

Kaynak: http://www.erpamonitor.com

Bu yazısından dolayı Erpa Monitör e çok teşekkür ederim.Ben daha önce win98 de 85hzlik bir ekranda çalışıyordum.Şimdi Xp professonela geçtim geforce ekran kartımı taktığım zaman 60Hzlik görüntüyü otomatik olarak ayarlıyordu.Ekran çözünürlüğü olarakta 1024*768 kullanıyordum.
Xp yi ilk kurduğum gün bir tuhaflık hissettim mouseyi sanki istediğim gibi yönetemiyordum.Şu anda ise tıpkı win98 de kullandığım gibi ekran tazeleme oranını 85Hz yaptım ve bir sorunum kalmadı.Ayrıca gözlerimide bozmuyor.Ara sıra ekranda titreme fark edersiniz yada mouse hakimiyetinde ufakta olsa bir değişiklik sezerseniz ve ekran çözünürlüğünüzde 1024*768 ise hemen bilgisayarınızın görüntü ayarlarından 85hz yapın.

Paylaş:

Mesaj Başlığı: monutör
MesajGönderilme zamanı: 18 Şubat 2004, 02:49 
Slow Friend
Slow Friend
Kullanıcı avatarı

Çok yüksek çözünürlüğü desteklemli görüntü tazeleme hızı yüksek olmalı :) 85 hz den çok çok yüksek olsun mümkünse birde LCD olsun sanki ısmarlama monutör istiyoruz gibi oldu ama :) eee olmuşken birde 17" olsun :)

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 26 Nisan 2004, 09:20 
Quick Friend
Quick Friend
Kullanıcı avatarı

Konum: Trippin' into a world that never seems too far away.
Bu sorun genellikle Eski tip monitörlerde oluyor Hz ayarlarını win satandardında olmayınca ekran köşelerinde titreme ve gözü inanılmaz derecede bozma cabası.. Hz ayarlarının yanı sıra win nt sistemlerinde monitör algılamada mutlaka geçerli monitörü tanıtın ve Çzünürlük ranını düşürüp Hz ayarlarını yükseltin sorun gider..

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 07 Ekim 2004, 22:06 
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
Kullanıcı avatarı

tango mümkünse bana 85Hz nasıl yaptığını söyler misin ?
bende xp pro kullanıyorum 1024*768 ama 60Hz
ve ben bende 85Hz lik bi seçenek yok
gözlerim acayipp ağrıyo

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 08 Ekim 2004, 02:53 
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
Kullanıcı avatarı

amyyy yazdı:
tango mümkünse bana 85Hz nasıl yaptığını söyler misin ?
bende xp pro kullanıyorum 1024*768 ama 60Hz
ve ben bende 85Hz lik bi seçenek yok
gözlerim acayipp ağrıyo

1- Masaüstüne sağ tıklayıp özellikler penceresinde ayarlar kartı aktif hale getirin.

2- Gelişmiş sekmesine tıklayın.

3- Bağdaştırıcı bölümünde yenileme oranı bölümü aktif olmalı.

4- Yenileme oranı bölümü aktif değilse; ya ekran kartı sürücüleri doğru yüklenmemiştir ya da monitör Windows tarafından varsayılan olarak tanınıyordur. Yani ekran kartı ile monitörünüz arasında bir uyumsuzluk olabilmesi ihtimal...

5- Bölümden En Uygun seçeneğini ya da 85Hz seçeneği işaretlenerek yenileme oranı değiştirilir.

6- Sorunun çözümü için, ekran kartı sürücülerini tamamen kaldırıp tekrar kurmak yeterli olabilir, ya da monitörle beraber gelen driver varsa onları yüklemek de sorunu çözebilir.

"Monitörü asla 60Hz gibi düşük bir çözünürlükte kullanmayın. Göz sağlığınız için büyük tehlike demektir."

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 08 Ekim 2004, 12:07 
New Friend
New Friend
Kullanıcı avatarı

XP işletim sisteminde Yenileme oranı BAĞDAŞTIRICI sekmesinde değil MONİTÖR sekmesinde bulunur. Aynı işlemleri monitör sekmesinden gerçekleştirebilirsin amyyy. Ama bağdaştırıcı sekmesinde de TÜM MODLARI LİSTELE var oradan da bu sorunu halledebilirsin.

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 25 Şubat 2005, 20:32 
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
Kullanıcı avatarı

bence isi iyice garantiye alalım,hani önce saglık gelırya işte o sebeple varsın ekran çozunurlugu 800-600 olsun ama monitor 100 hz olsun :)

Mesaj Başlığı:
MesajGönderilme zamanı: 10 Mart 2005, 14:48 
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
Kullanıcı avatarı

Bunlar klasik monitorler için geçerli.Eğer düz ekran bir monitore sahipseniz ekranda titreşim olmaz.Tabi bu monitorlerin fiyatları 400 $ dan başlıyor ama azmettim alıyorum 2 aya kadar.

I ride the stormcloud and the night!
I seek to be Sith, in all its manifestations.

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Benzer başlıklar
 Başlıklar   Yazar   Cevaplar   Görüntüleme   Son mesaj 
Bu başlıkta daha yeni okunmayan mesaj yok. Monitör ekran kararması

kaptan174

1

663

23 Nisan 2012, 01:44

taNGo Son mesajı görüntüle

Bu başlıkta daha yeni okunmayan mesaj yok. Monitör geç açılıyor

mertdinler

2

96

25 Temmuz 2014, 10:04

realramtha Son mesajı görüntüle

Bu başlıkta daha yeni okunmayan mesaj yok. monitör ayarlarım kendiliğinden açılıp kapanıyor

pikachuvolkan

2

1244

14 Şubat 2009, 16:32

pikachuvolkan Son mesajı görüntüle

Bu başlıkta daha yeni okunmayan mesaj yok. en iyi en ucuz en iyi sony vaio fw 510

reddevil7

0

197

31 Ocak 2010, 18:48

reddevil7 Son mesajı görüntüle

Bu başlıkta daha yeni okunmayan mesaj yok. Acer bilgisayar nasıl?

[TR]HaNNiBaL

2

809

12 Kasım 2012, 14:49

taNGo Son mesajı görüntüle

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

© 2003, 2014 Türkiye Forum | Kullanım Koşulları | Gizlilik İlkeleri | Geçerli XHTML | CSS | Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye
phpBB SEO

Reklam Alanı

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.