İşte Türk mucitlerin icatları!


Haberler forumunda bulunan İşte Türk mucitlerin icatları! konusunu görüntülüyorsunuz...
Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

İşte Türk mucitlerin icatları!

Mesajgönderen Eternity » 28 Kasım 2005, 23:23

ResimTürkiye'nin dört bir yanında yaşayan çeşitli meslek gruplarından mucitler, birbirinden ilginç buluşlara imza atıyorlar.

Vakumlu çay toplama makinesinden kullanım kolaylığı sağlayan kürdanlığa, kendinden macunlu diş fırçasından kelepçeli sünnet cihazına kadar pek çok buluş, Türk Patent Enstitüsü'nden (TPE) alınan tescil belgesiyle sahiplerine bir süre kullanım hakkı sağlıyor.

TPE'ye yapılan başvurulardan derlenen bilgilere göre, ilginç buluşlardan bazıları şöyle;

''Vakumlu çay toplama makinesi''

Rize'nin Güneysu İlçesi'nden Yaşar Usta tarafından icat edilen ''vakumlu çay toplama makinesi'', çay filizlerinin toplanmasında kullanılmak üzere yaratılan bir ürün olarak sunuluyor.

TPE'ye yaptığı başvuruda vakumlu çay toplama makinesi, çay filizlerinin toplanılmasında zamandan büyük tasarruf sağlayan, maksimum düzeyde verimli ve kaliteli ürün elde edilmesine yarayan, filizlerin küf ve ıslaklığını ortadan kaldıran, ayrıca sonraki sürgünde daha verimli bir sürgün oluşmasını sağlayan bir buluş olarak ifade ediliyor. Yaşar Usta'nın başvurusu, TPE tarafından faydalı model olarak tescillenmiş.

''Kullanım kolaylığı sağlayan kürdanlık''

Konya'dan Niyazi Bakırtaş tarafından 2002 yılında yapılan başvuru sonucunda faydalı model olarak tescillenen ''kullanım kolaylığı sağlayan kürdanlık'' da ilginç buluşlar arasında.

Söz konusu kürdanlık, içine kürdanların yerleştirildiği, yukarı ve aşağıya doğru hareket ettirilen hazne, bu haznenin hareketinin sağlanması için üstten baskı yapan bir kapak ve kürdanları alttan destekleyen ve dışarı çıkmasını sağlayan bir merkezleyici, hareketli haznenin normal konumunu alabilmesi için alt bölgesinde konumlandırılmış itici bir elemandan oluşuyor.

''Otomatik at eğitim sistemi''

Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde yaşayan Mehmet Kurt tarafından icat edilen ''otomatik at eğitim sistemi'' de ilginç buluşlardan bir diğeri...

Sistem, eğitimi için ata koşulandırıldığı, ön tarafı bir kilit mekanizmasıyla kapalı ve arka ya da ön taraftan bir iticiyle hareket ettirilen, yan tarafından bulunan raylara ya da üst tarafa konumlandırılan bir hatla klavuzlanan ve atın üzerinde yer alan elektrot gibi veterinerlik araçlarıyla, kablo bağlantısıyla bilgisayar yardımıyla atın çalışma sırasındaki fizyolojik özelliklerinin ve değişimlerinin gözlenmesini sağlayan bir buluş.

Mehmet Kurt'un 2000 yılında tescillenmek üzere TPE'ye yaptığı patent başvurusu tescil bekliyor.

"Kendinden macunlu diş fırçası..."

TPE'nin ilginç buluşlar listesinde yer alan buluşlardan birisi de kendinden macunlu diş fırçası. 2001 yılında Konya'dan Mehmet Yumak tarafından icat edilen fırça, bir ana gövde, içine bir fırçayla bir diş macunu haznesinin birleştirildiği bir model.

Fırçada, macun çıkış deliği, macun haznesinden macun sağlamak üzere bahsedilen ana gövdede yer alan basınç pistonları, pistonlarla irtibatlı bir ana mil, bir tarafta macun basınç yayı ve diğer tarafta macun çıkışını engelleme yayı, ana mile irtibatlı bir basınç yayı kapağı ve macun haznesine macun doldurulmasına yarayan bir dolum kapağı bulunuyor.

Diğerleri

İlginç buluşlar arasında, tek kullanımlık anatomik uyumlu kelepçeli sünnet cihazı, biyoelektrik dengelemeyle hipertansiyon tedavi cihazı, av alarmlı tasma, tablet tahliye yeri kapalı ilaç kutusu, ranza olabilen kanepe, enine ve boyuna salınım yapabilen ana kucağı, pnomatik hasat makinesi, düşük yoğunlukta havalandırılmış sakız yapımı, akvaryumlu tuvalet rezervuarı, kulaklıklı ve hoparlörlü yastık gibi pek çok icat yer alıyor.

maksimum
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin
 
Mesajlar: 2849
Kayıt: 23 Haziran 2003, 21:52

Mesajgönderen siteci » 29 Kasım 2005, 09:03

vay be beim memleketimin insanları birazda araba makina tescili yaptırın ya
Sular yükselince, balıklar karıncaları yer çekilince de karıncalar balıkları. Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir. Çünkü kimin kimi yiyecegine su karar verir.
Resimwww.sitesakinleri.com
Kullanıcı avatarı
siteci
Super Friend
Super Friend
 
Mesajlar: 582
Kayıt: 25 Ekim 2005, 08:11
Konum: seni aradığım yerden

Mesajgönderen commando » 29 Kasım 2005, 09:49

akbil sesi çıkaran anahtarlık yok mu? :)
Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
 
Mesajlar: 2119
Kayıt: 14 Nisan 2005, 12:18

Mesajgönderen capan_aga » 29 Kasım 2005, 15:01

işte napacan yurdum insanı...
''Eğer dünyayı sevseydim doğarken ağlamazdım'' diyorlar ama ben yinede seviyorum...Resim
Kullanıcı avatarı
capan_aga
Fast Friend
Fast Friend
 
Mesajlar: 321
Kayıt: 04 Kasım 2005, 20:56
Konum: 68 axaray


Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron