Hayvanlar ağlar mı?


Haberler forumunda bulunan Hayvanlar ağlar mı? konusunu görüntülüyorsunuz...
Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Hayvanlar ağlar mı?

Mesajgönderen Eternity » 10 Ocak 2005, 14:27

ResimBiz insanlar üzüldüğümüz veya canımız yandığı zaman ağlarız. İnsanlar üzgün veya mutlu olabilirler. Peki ya hayvanlar?

Elbette ki hayvanların gözlerinden de yaş akabilir. Sonuçta tüm memeli hayvanlar tıpkı insanlarınkine benzer bir göze ve gözyaşı mekanizmasına sahipler.

İnsan da biyolojik olarak zaten bir memelidir. Hayvanlardaki gözyaşı mekanizması da aynı görevleri yerine getirir. Demek ki insan da dahil tüm memeliler gözlerine yabancı bir madde kaçtığında ağlarlar. Gözyaşı sıvısının görevi bu yabancı maddeyi dışarı atmaktır.

Gözün yaralanmasında veya iltihaplanmasında da gözyaşı akar. Gözyaşı bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Belki de hayvanlarda sırf bu yüzden gözyaşı aktığını düşünmüş veya biliyor olabilirsiniz.

Timsahın gözyaşı
Peki ama duygusal uyarımlar da hayvanları ağlatır mı? "Timsahın gözyaşları" gerçekten var mı? Evet, ama bunun da belli bir sebebi var. Timsahlar avlarını yutarken çenelerini o kadar sıkı kapatırlar ki aşırı basınç yüzünden ister istemez gözlerinden birkaç damla gözyaşı yuvarlanır.

Kurbanları için ağlamadıkları kesin. Bunlar olsa olsa yakalanan hayvanın çok lezzetli olması nedeniyle akıtılan sevinç gözyaşları olabilir. Kimi insanlar kedi ve köpeklerin üzülerek ağladıklarından söz ederler. Tabii ki hayvanlar üzüntü, sevinç ve acı hissedebilirler fakat, bilim adamları bu nedenlerden dolayı ağlamadıklarını söylüyorlar.

Kuruntu gözyaşı?
Hayvanlar korkularını veya sevinçlerini farklı şekillerde ifade ederler. Sadece sıçan ve Moğolistan farelerinde (Meriones unguiculatus) belki bir tür "kuruntu gözyaşlarından" söz edilebilir. Hatta bu hayvanların gözlerinden kırmızı gözyaşı bile akar. Bu durumda göz çevreleri ve başlarına kırmızı bir sıvı bulaşır. Bu "gözyaşları", demir içerikli "Harder bezi" salgısıyla meydana gelir. Ancak bilim adamları bu "kanlı gözyaşlarının" tam olarak ne şekilde oluştuklarını bilemiyorlar.

Bilindiği kadar kırmızı gözyaşları sağlıklı hayvanlarda görülmüyor. Sadece kötü şartlarda yetiştirilen ve yoğun stres altında bulunan farelerde görüldüğü için bunların bir tür "üzüntü gözyaşları" olduğu kabul edilebilirdi ve eğer bu tahmin doğru olsaydı diğer memeli hayvanlar için de geçerli olması gerekirdi. Fakat ne var ki bilim adamları bu konuda henüz çok az şey biliyorlar.

Kaynak: e-kolay
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin
 
Mesajlar: 2849
Kayıt: 23 Haziran 2003, 21:52

Mesajgönderen MARTI » 10 Ocak 2005, 19:36

Ilginc.. Aglama hususunda pek bir sey diyemiyecegim. Lakin bildigim, hayvanlarin da mutlu ya da mutsuz olabilecekleri.. Kavanoz baliklari misal, ilgenilmediginde yüzgeclerini asagiya yatirir, öylece kalakalirlar; bazen de umarsiz yüzerler. En azindan baligim öyle yapiyor.. Ya da kediler. Aci cektiklerinde üzüntülerini, farkli ses tonlarinda miyavlayarak dile getiriyorlar, aglar gibi. Kedimizin dis problemi vardi da, doktora götürürken hosnut degildi halinden.

Kirmizi gözyasina gelince, sürüngenli hayvanlarin birinde bu durum var. Kertenkeleyi animsatiyor. O da savunma mekanizmasi. Düsmanlarini korkutmak icin, kirmizi gözyasi fiskirtiyor. Bunu ardi ardina 20 civarinda yapabiliyor.

Dogada cok ilginc seyler var ve bilimadamlarinin bilmedikleri pek cok varlik ya da neden. Ama aglama olgusu gercekten düsündürücü bir olay. Hatta, hayvanlarda da korku aninda sok yasandigini da duymustum. Öyle ki bir nevi hipnoz durumuna geciyorlar bir süreligine. Ya da kalp krizi de yasanabiliyor.

Dilegim o ki, doganin gizli dili konussun; merak edilen bilinmeyenler ortaya ciksin.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 2223
Kayıt: 21 Mayıs 2004, 02:43

Mesajgönderen Morpheus » 10 Ocak 2005, 22:07

ACI çektikleri zaman ağlarlar diye biLiyorum..( Net oLmasada)
Ama Düşününce AğLadıkLarı Kanısına Varıyorum..
° the roman god of sleep and dreams! °
Kullanıcı avatarı
Morpheus
Fast Friend
Fast Friend
 
Mesajlar: 127
Kayıt: 10 Ocak 2005, 19:28
Konum: UzakLardan..

Mesajgönderen EcCeNtRiC » 12 Ocak 2005, 17:11

niye ağlamasınlar ben köpeklerin ağladığını gördüm..
*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;)
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 6915
Kayıt: 21 Haziran 2004, 12:49
Konum: izmiR


Dön Haberler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.