Feng Shui Prensipleri - Hayatınıza Düzen ve Bereket Getirir


Sağlık forumunda bulunan Feng Shui Prensipleri - Hayatınıza Düzen ve Bereket Getirir konusunu görüntülüyorsunuz...
En önemli konumuz, sağlığımız hakkında bilgilerimizi paylaşalım

Feng Shui Prensipleri - Hayatınıza Düzen ve Bereket Getirir

Mesajgönderen ress » 27 Mayıs 2004, 08:57

FENG SHUI PRENSİPLERİ - HAYATINIZA DÜZEN VE BEREKET GETİRİR
·

Ağaçlar değerli bir varlıktır

Evin etrafındaki bitkiler ve ağaçlar uğurlu olduğu farz edilir, çünkü “ağaç” elementi büyüme ve gelişme manasındadır.


· “ Hayvan besleyin”

Gün içerisinde boş bırakılan evlerde, hayvanlar iyi bir Feng Shui’dir. Eğer aile fertleri işte yada okulda ise, Yin enerjisi sessizlik ve sükunet içerisinde birikir. Bu olay köpeğin, kedinin yada balığın canlı hareketli mevcudiyetiyle karşı gelinebilir.

“ Kaplumbağa egzersizini deneyin”

Bu nazik dinlendiren egzersizi, oturarak yada ayakta gözleriniz kapalı yada açık yapabilirsiniz. Rahatlayın ve çenenizi göğsünüze dayayın. Nefes alın ve aynı zamanda kafanız ileriye doğru bakıncaya kadar kaldırın. Sonra başınızı arkaya, tepe noktaya bakıncaya kadar geri götürün ve aynı zamanda nefes verin. Bu egzersizi 8 defa tekrarlayın.


“Bir güneşin doğuş resmini güney yönüne asın”

Güney yönü yeni kısmetlerin yeridir, kıpkırmızı Phoenix kuşunun bulunduğu yöndür. Evinizin bu köşesinde bulunan bir güneşin doğuşunu gösteren resim, hayatınızda yeni yolların doğmasına sebep olur.· “ Kariyerinizi yükseltmek için bir akvaryumu balıkla dolu tutun”

Feng Shui geleneğine göre balık her zaman iyi şans getirir. Evinizin kuzey köşesine Lepistes türünden canlı renkli balıklar yerleştirin ve pozitif yeni gelişmelerin kariyerinizde canlandığını gözlemleyin.

“Koltuk ve kanepelerinizi destekli olanlarından seçin”
Koltuk ve kanepeleriniz arkanızı, sırtınızı iyice destekleyici olmalı ve kollarınızı koyabileceğiniz rahatlıkta olmalıdır. Mobilyalarınız kare şeklini alacak şekilde şekillendirin, bir tabureyi yada pufu mükemmel Feng Shui sembolizmini tamamlaması için koyun. “L” şeklindeki ayarlamalardan kaçının – bunlar az uğurludur.


“Güneyli bir şömine”

Eğer oturma odanızda şömine olacaksa, en iyi yer güney yönündeki duvardır, ancak doğu, güneydoğu, güneybatı ve kuzeydoğu da uğurludur. Kuzeybatı şömine için güzel bir yer değildir. Eğer burada bir şömine mevcut ise, kapatmayı düşünün yada en basiti kullanmayın.“ Ana kapılar aydınlık alanlara açılmalıdır”


Eğer ana kapınız geniş ve açık bir alana, salon yada geniş bir hol içerisine, park yada oyun alanı gibi alana açılırsa bu da aydınlık salon etkisi olarak bilinir. Açık ve sıkışık olmayan alanlar faydalı Chi’nin birikmesine müsaade eder.


“Ana kapı tabuları”


Ana kapı evin “dudak”larıdır. Feng Shui etkisi tüm aile fertlerini etkiler, dolaysıyla dikkatlice mevkilendirilmelidir. Eğer mümkünse, aşağıdaki şekilleri sağlayın:

- Tuvalete, merdivene ve aynaya karşı olmasın

- Bir sütun 2 duvarın köşesi yada dışarı doğru çıkıntı yapan bir köşeye dönük olmasın

- Bir üst kattaki tuvaletin altında olmasın“Dış kapınızı boyayın”Kapınızı, baktığı yönün elementine göre boyayın ki, Feng Shui harmonisi yaratın.

- Güney, güneybatı ve kuzeydoğu için kırmızı

- Kuzey, doğu ve güneydoğu mavi

- Batı, kuzeybatı ve kuzey için beyaz

- Doğu, güneydoğu ve güney için yeşil rengine boyayın“Oturma odanızın zenginlik köşesini harekete geçirin”

Üniversal zenginlik köşesi güneydoğudur. Bu köşeye çok yapraklı yeşil bir bitki yada hava kabarcıkları çıkan bir akvaryum yerleştirerek enerjisini yükseltin. Fakat bunu yalnız oturma odasında yapın, yatak odası, tuvalet yada yemek odasında değil.

“Feng Shui ile sosyal hayatınızı arttırın ”

Evinizin güneybatı köşesine, oturma odanıza yada yatak odanıza bir salkım doğal kuvartz kristali ve aydınlık bir ışık asın. Her gece ışık en az 3 saat açık tutulmalıdır. Bu sizin sosyal yaşamınızı dönüştürecektir – ama sabırlı olun – Feng Shui çalışması zaman alır.“Eş bulmak mı ?”

Eğer tek olmaktan sıkıldıysanız, güneybatı köşesine 150 cm yüksekliğinde yerden yüksek aydınlatma koyarak güçlendirin ki, yeryüzünün enerjisini bağlasın. Hedefinize varıncaya kadar her gece açık tutun. Fakat bu sırrı yalnız bir eş bulmak istediğinizde kullanın!

“ Çin ördekleriyle romantizm şansınızı aktif hale getirin”


Romantizm ve şansı artırmak için bir çift süs şeklindeki çin ördeğini yada tablosunu güneybatı köşesindeki masa üzerinde bulundurun. Ördek sadakat ve mutluluğu sembolize eder. Alternatifi kalp şeklinde her hangi bir obje olabilir.“ Yatak odasındaki Feng Shui”§ Aynaların yatağı yansıtmasına hiç bir zaman müsaade etmeyin. Aynalardaki

yansımalar 3. şahısların varlığını temsil eder.

§ Süzülen bir ışık altında kesinlikle uyumayın. Bu uykusuz gecelere ve çiftlerin

aralarının açılmasına sebebiyet verir. Yapay tavan ile ışığı kamufle edin ya da

2 tane Bamboo saplarını kırmızı iplikle bağlayarak asın.“Yatakları iyi şans için yerleştirmek”Her zaman yatağınızı, odanızın girişine göre ters olarak, diyagonal şekilde, odanızın köşesine yerleştirin. Kesinlikle kafanızın yada ayaklarınızın kapıya karşı karşıya gelecek şekilde uyumayın.“Yatak odaları kapıları”

§ Yatak odanızın kapısı mutfak yada tuvalet kapısına dönük olmamalı. İki kapı arasına bir rüzgar çanı asın ki, yaratılan kötü enerjiyi çözsün.
§ Yatak odası kapıları merdivenlere, aynaya yada başka bir kapıya dönük olmamalı. Eğer dönük ise, kapıları kapalı tutun. Ya bir ışık asın, yada rüzgar çanı asın. Kesinlikle Pakua aynası kullanmayın – bunlar kesinlikle dış mekanlarda kullanılmalıdır.


“Uyku”


§ Her zaman yatak başlığı sahibi olun.

§ Yatağınızı başını her zaman duvara yaslayın.

§ Yerden yaklaşık 45 cam yükseklikte uyuyun.

§ Hiç bir zaman kapıyı göremeyecek şekilde uyumayın. Her zaman girişi görmelisiniz.

§ Aydınlatmayı az ve yumuşak tutun.

§ Koyu Yin renkleri ile dekore edin, açık Yang renkleri yerine.“ Yatak odasındaki renkler”

Yatak odanıza yırtıcı hayvanların resimlerini asmayın. Soyut objeleri koymayın yada su bulundurmayın. Diğer her yerde su çok iyi bir Feng Shuidir, ama yatak odasında finansal kayıpları temsil eder.


- “Pencere altında yada tavandaki fanın altında uyumak”

Yatağınızın pencere altında olmasını engelleyin, bu tüm gece boyunca etrafınızda bulunan enerjileri rahatsız eder. Pencereleri kapamak için ağır perdeler ve storlar kullanın. Tavandaki havalandırma fanının yada çok aydınlık bir ışığın altında yatmamaya çalışın. Bu da enerjilerin gece boyunca çok aktif olmasına sebebiyet verir.“Büyük pencere yanında uyumak”


Çok büyük pencereler yanında uyuyunca, yada daha kötüsü, yatak odası kapısı pencere kenarında ise, odanıza giren Chi çok kuvvetlidir.
Uykunuz rahatsız edilebilir ve enerjilerinizi fazla tahrik eder. Sonuç düzensizlik ve uyuşmazlıktır. Pencereleri ağır kumaş ile kaplayınız yada daha hafif 2 kat perde ile Chi’nin akışını yayın.

“İki kapı arasında uyumak”

Eğer yatağınız giriş kapısı ve banyo kapısı arasında ise, yatağınız üzerinden akan enerjiler söylenene göre keder verir . Yatağınızın yerini değiştirin yada yatak ile herhangi bir kapı arasına bölüm koyun.

“Banyolar ve tuvaletler”


Tuvaletlerin evde her nereye yerleştirilirse yerleştirilsin, iyi haber olmadıklarını herhalde duymuşsunuzdur. Bu doğrudur, fakat sinirlenmeyin, çünkü herkes bu probleme sahip! Tuvaletlerinizin kapağını her zaman kapalı tutun ve tuvalet kapılarını daima kapalı tutun. Bunu sağlayabilmek için gerekirse kapı menteşelerini değiştirin.

- “Tuvaletlerin mevkileri”Eğer tuvalet kapınız direkt olarak ana kapıyla karşı karşıya ise, iki kapı arasına çok aydınlık bir tavan lambası monte edin ve açık tutun ki, kötü Chi ve Yin enerjisini dağıtsın. Güneybatı mevkiindeki bir tuvalet yada tam evin merkezindeki, aile ilişkilerini etkiler. Tuvalet dışında aydınlık bir ışık monte edin ve kapıyı tüm zamanlarda kapalı tutun. Kapıyı kırmızıya boyayın ki (Yang’ı çok), tuvaletin Yin enerjisine karşı gelsin.

- “Tuvalette bırakılan çiçekler yada bitkiler”Tuvaletler temiz tutulmalıdır ve tertipli fakat çiçeklerle, bitkilerle, tablolar yada dekoratif objelerle dekore etmeyin. Umduğunuzun tam tersi gerçekleşir. Odayı iyi şans sembolleri ile doldurmak, kısmetsiz semboller olmasına sebebiyet verir, çünkü Yin enerjisi o kadar kötü ve uğursuzdur.- “Yemek ve oturma odaları”

Yemek ve oturma odalarına ev sahiplerinin odaklanmaları gerekir. Onları Yang enerjisi ile doldurun.

§ Duvarları açık ve mutlu renklere boyayın.

§ Müzik sisteminizi yada televizyonunuzu ses ve aktivite yaratmak için bulundurun.

§ Duvara ayna asın ki, masalardaki yiyeceğin yada insanların mutluluğunu yansıtsın.- “Aile portreleri”Ailedeki tüm fertleri içeren bir fotoğraf çekilmesi yada tablonun boyanması için efor gösterin. Herkesin mutlu görünüyor olmasına dikkat edin. Bunu oturma odasına asın ki, sonsuza dek kenetlenen bir mutlu aileyi sembolize etsin. Güneybatıdaki duvara mümkünse asın. Eğer mümkün değilse, güneye, güneybatıya yada kuzeybatıya bakmalı.

- “Merdivenin gücü”

-

Eğer dış kapınız direkt bir merdiven boşluğuna bakıyorsa, evin kalbine negatif enerji hücum eder. Bunu bir bitki koyarak engelleyin, aydınlık bir ışık, rüzgar çanı yada merdiven ile kapı arası bir perde ile. Mümkünse, son üç basamağı döndürün ki, kapı ile karşı karşıya kalmamaları iyi olur.- “Geniş enli merdivenler daha uğurludur”Dar basamaklı merdivenler çok nadir evde oturanlara varlıklı ev sahipli yapar. Merdivenin düz yada dönemeçli, engelleyici ve karanlık olması akan enerjinin bloke edilmesine sebep olur ve bu alan çok faza Yin olur. Bu durumları, merdiveninizi toptan değiştirerek düzeltin yada aydınlık ışık ve sağlam parmaklıklar kullanarak Chi’nin uğurlu bir şekilde yukarı doğru akması için teşvik edin. Merdivenleri beyaz renge boyayın ve güzel renklerle dekore edin.- “Bir sıradaki 3 kapıya dikkat edin”

Bu tip bir konfigürasyon tam bir Feng Shui tabusudur. Eğer bir sırada 3 kapı var ise ve bunlardan biri ön kapı ise, evin kederli Feng Shi’den ıstırap çekeceği söylenir. Bir çözüm ise ortadaki kapının her zaman için kapalı kalmasıdır. Yoksa bitkiler ve mobilyalar akan enerjinin yavaşlaması için bariyer oluşturabilir yada kapılar arasına rüzgar çanı asın.
“Uzun koridorlar ve sıkışık alanlar”

Eğer evinizde uzun, dar koridorlar yada küçük köşeler var ise, beyaz renge boyanmalı ve aydınlık tutulmalıdır. Bunlar, evin güzel enerjilerinin ev halkına, durgun ve zarar veren ve uğursuz enerjilere dönmemesini sağlar.


“Uzun koridorların sonundaki odaların şansız olduğu vesile edilir”


Uzun koridorların sonundaki yatak odaları, çalışma odaları yada ofisler, genellikle dar alanlardan akan enerjiler keder verir. Bu tip enerjiler Feng Shi’nin klasik zehirli oklarını temsil eder. Odanın kapısını boyayarak önlem alın:

§ Eğer batı yada kuzeybatıya karşı kaşıya ise kırmızıya,

§ Güneye ise maviye
§ Doğu yada güneydoğu ise beyaza

§ Eğer güneybatı yada kuzeydoğuya bakıyor ise yeşile boyayın
papatyaların narince savrulduğu...
kelebeklerin özgürce uçtuğu...
rüzgarın hafifce ıslık çaldığı günde...
gözlerimde çiğ tanesi ıslaklığı...
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
ress
Fast Friend
Fast Friend
 
Mesajlar: 110
Kayıt: 20 Mayıs 2004, 15:09
Konum: symirna

Mesajgönderen c|ost » 30 Mayıs 2004, 07:04

güneybatı köşesine 150 cm yüksekliğinde yerden yüksek aydınlatma koyarak işe başlasam iyi olacak :)
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 1375
Kayıt: 06 Mayıs 2004, 18:03
Konum: nereye...

Mesajgönderen Alamut » 30 Mayıs 2004, 12:54

Dört yana 2000W. lık spot koysan olmayınca olmuyo be. :)
Biraz bölge kültürüne has gibi görünse de gayet hoş bilgi ve öneriler. Saol ress.
Hani kurşun sıksan geçmez ya geceden...
Kullanıcı avatarı
Alamut
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 1694
Kayıt: 16 Eylül 2003, 16:07
Konum: İstanbul

Mesajgönderen MARTI » 30 Mayıs 2004, 12:57

Evet Ress, bunlari okuyunca neden onlarin, bizim buralarda böyle sakin, kendi halinde yasadigini daha da iyi anliyorum;)

Hatta yurtta neden yataklarini böyle degisik ilginc yerlere de koyduklarini.. Ve hatta ilginc fotograflarini da.. :)

Tesekkürler Ress :)
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 2223
Kayıt: 21 Mayıs 2004, 02:43

Mesajgönderen c|ost » 30 Mayıs 2004, 13:44

Sağol alamut
Dört yana 2000W. lık spot koysan olmayınca olmuyo be :)

Gülmek gerçekten güzel :)))
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 1375
Kayıt: 06 Mayıs 2004, 18:03
Konum: nereye...

Mesajgönderen MARTI » 30 Mayıs 2004, 21:53

Dogru yer, dogru zaman... Anigelmis olmali ki, olsun...

Spotlar icin de, iyiligini Alamut; güldürdün :)
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 2223
Kayıt: 21 Mayıs 2004, 02:43

Mesajgönderen ress » 31 Mayıs 2004, 07:36

bunları kağıda döküp bakmak lazım uygularken..ama denemek de de yarar var gibi sanki..muhakkak bildikleri var..

Tuvaletler temiz tutulmalıdır ve tertipli fakat çiçeklerle, bitkilerle, tablolar yada dekoratif objelerle dekore etmeyin. Umduğunuzun tam tersi gerçekleşir. Odayı iyi şans sembolleri ile doldurmak, kısmetsiz semboller olmasına sebebiyet verir, çünkü Yin enerjisi o kadar kötü ve uğursuzdur.

bende bunun tersini yapmıştım...duvara tablo filan asmıştım...hemen söküyorum..bu arada sizlerde sağolun arkadaşlar..faydalı olmasına sevindim.. :)
papatyaların narince savrulduğu...
kelebeklerin özgürce uçtuğu...
rüzgarın hafifce ıslık çaldığı günde...
gözlerimde çiğ tanesi ıslaklığı...
Kullanıcı avatarı
ress
Fast Friend
Fast Friend
 
Mesajlar: 110
Kayıt: 20 Mayıs 2004, 15:09
Konum: symirna

Mesajgönderen Eternity » 31 Mayıs 2004, 08:50

Her $ey insanın kendinde ba$lar ve biter, yok efendim feng shui'ymi$ yok reiki'ymi$ inanmam ben bunlara, hurafe hepsi :)

Ablamda ba$ladı böyle bir $eye, bir yüzüğü alıp ipe bağlıyor, soru soruyor kendi kendine ( yani yüzüğe ) yüzük daire çizerse hayır, düz gidip gelirse evet oluyormu$ ve yüzüğe ne sorulursa biliyormu$ (bak sen?) Hey Allah'ım dedim görür görmez :) İlahi güçler i$te nerde ne zaman kar$ımıza çıkacakları belli olmuyor. Zaten 3 gram aklımız var onuda kaybedeceğiz :lol:
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin
 
Mesajlar: 2849
Kayıt: 23 Haziran 2003, 21:52

Mesajgönderen ress » 31 Mayıs 2004, 10:01

o yüzüge bende bakmıştım:) o şey amaclı evlenecem mi evlenmicem mi..çoğu kız yapar onu:)
ama eşyanın enerjisine ben inanıyorum..her eşyanın manevi bir anlamı var bence...romantik ortamlarda mum yakınca ortamın romantik olduğuna inanırız çoğumuz.inanmak önemli tabiki de...
papatyaların narince savrulduğu...
kelebeklerin özgürce uçtuğu...
rüzgarın hafifce ıslık çaldığı günde...
gözlerimde çiğ tanesi ıslaklığı...
Kullanıcı avatarı
ress
Fast Friend
Fast Friend
 
Mesajlar: 110
Kayıt: 20 Mayıs 2004, 15:09
Konum: symirna

Mesajgönderen Eternity » 31 Mayıs 2004, 13:42

Eski zamanlarda insanlar hayatlarını düzene sokacağına, isteklerine kavu$acaklarına vb. güzel beklentileri sağlayabileceklerine inandıkları için kendi idollerine inanırlarmı$ hatta taparlarmı$ zaman ilerledikçe güne$, deniz, toprak vb. bilimum tanrıların varlıklarına inanıp onlardan medet ummu$lar hatta biçimsel olarak bir $eye tapmak için onları $ekillendirmi$ler.

Günümüze gelince ise eski dönemlerdeki inanı$ların bir parçası olduğunu dü$ündüğüm bu tür dü$üncelerin ya$adığımızın çağın bana göre anlamsız inanı$ları olarak görüyorum. E$yaların var olduğu söylenen enerjilerinden beklentilerin olması, hayatımızı düzene sokacağının dü$ünülmesi yerine gerçekte olan beyin enerjimizi yani kendimizi kullanmak, kendimize inanmak daha mantıklı geliyor. Ayrıca ağaca bez bağlayıp dilek tutan, türbeleri ziyaret edip ölmü$lerden dilek dileyen insanların olmasıda ba$ka tuhaf ve bir o kadarda vahim bir durum. Bo$ i$ler bunlar booo$ :)
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin
 
Mesajlar: 2849
Kayıt: 23 Haziran 2003, 21:52

Sonraki

Dön Sağlık

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.