Arkadaşlar MEB LAPTOP veriyor


PC Yardım forumunda bulunan Arkadaşlar MEB LAPTOP veriyor konusunu görüntülüyorsunuz...
Bilgisayarlar hakkındaki genel sorunlar, almak istediğiniz bilgisayarlar v.b.

Arkadaşlar MEB LAPTOP veriyor

Mesajgönderen akula2005 » 12 Şubat 2005, 11:36

Meb laptop dağıtma projesi belli oldu
dağıtım 15 şubatta başlıyor
2 çeşit bilgisayar va birisi celeron birisi centrino teknolojisi
dağıtım vakıflar bankasından olacak
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
akula2005
Slow Friend
Slow Friend
 
Mesajlar: 23
Kayıt: 19 Kasım 2004, 13:03
Konum: Cehennemin Dibinden...

Mesajgönderen EsRaRLi_GöZLeR » 12 Şubat 2005, 14:56

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenler için laptop bilgisayar projesinin ihalesi tamamlandı. Vakıfbank'ın kredilendirme imkanı sunduğu projede ihale, 25 firma arasında gerçekleşti ve ihaleyi alan 2 firmanın ismi şu an gizli tutuluyor.

Vakıfbank ile ihaleyi kazanan bu iki firma arasında 15 Şubat 2005 tarihinde bir protokol imzalanacak ve protokol imza töreninde firmaların isimleri ve bilgisayar fiyatlarına ilişkin detaylı bilgiler de Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından kamuoyuna açıklanacak.Edinilen ilk bilgilere göre, laptop bilgisayarların fiyatları da kesinlik kazandı. Daha önce piyasa fiyatı bin 600 dolarlık laptop bilgisayarın bin dolara verilebileceği açıklanırken, yapılan ihale sonrasında firmalar arasındaki rekabetle bu fiyat 900 dolara indi. 2. seçenekteki 800 dolarlık bilgisayarların fiyatı ise 700 dolara çekildi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in öğretmenlere maliyet fiyatına verileceğini açıkladığı bilgisayarların özellikleri şöyle olacak:900 dolarlık 12 ve 24 ay Vakıfbank vadeli laptop bilgisayarın özellikleri;
15 TFT ekran, 1.3 veya 1.6 Ghz. Intel Centrino Mobil Islemci, 40 GB HDD, 256 MB Ram Entegre 10/100 ethernet and modem, board üzerinden entegre Wireless ag kartı, DVD CD/DVD-RW, MS Windows XP Türkçe, batarya+adaptör, Türkçe Klavye.

700 dolarlık 12 ve 24 ay Vakıfbank vadeli laptop bilgisayarın özellikleri;
14.1 TFT Ekran, 1.3 veya 1.5 Ghz Intel Mobil Celoron islemci, 20 GB HDD, 256 MB Ram, entegre 10/100 ethernet and modem, mini PCI slot üzerine takili Wireless ag kartı, 24x CD-Rom, MS Windows XP Türkçe, batarya+adaptör, Türkçe klavye.

KİMLİKLE ALINABİLECEK
Öğretmenlerin, Vakıfbank şubelerinden herhangi birine sadece öğretmenlik kimlik kartları ile başvurmaları gerekiyor. Öğretmenler, isterlerse belirlenen fiyattaki laptop bilgisayarları peşin fiyata alabilecekler, isterlerse cari faiz oranının altında bir faiz oranıyla birlikte 12 ve 24 ay arasında değişen vadelerle alabilecekler. Üzerinde kablosuz internet erişim özelliği de bulunan bilgisayar projesine yükseköğretim ve özel öğretim kurumlarında çalışan eğitimciler de dahil edildi. Ayrıca Adalet Bakanlığı Cezaevleri Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Adalet Meslek Yüksekokulu çalışanlarının da laptop bilgisayar almak istedikleri kaydedilirken MEB, kamu çevrelerinden gelen bu yöndeki talepleri geri çevirme kararı aldı.

İhaleyi alan ve ismi şu an için gizli tutulan firmaya Microsoft, işletim sistemi yönünden destek verecek. İhaleyi yapan Vakıfbank, 15 Şubat 2005 tarihinde iki firma ile protokol imzalayacak. Yüklenici iki firma Türkiye genelindeki bayileri aracılığıyla kargo sistemiyle bilgisayarları öğretmenlerin evine kadar teslim etmeyi taahhüt edecek. Öğretmenler bilgisayar alımı için Vakıfbank şubelerine Şubat ayı sonunda başvurmaya başlayacaklar.

--------------------------------------------------------------------------------
KAYNAK: MYNET-İHA


650 bin öğretmenin yararlanabileceği dizüstü bilgisayar ihalesini, Datateknik - Casper - Sentim konsorsiyumu ile Toshiba kazandı. Laptoplar 730 - 920 dolardan satılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), yaklaşık 650 bin öğretmeni dizüstü (laptop) bilgisayar sahibi yapmak amacıyla Vakıfbank aracılığıyla düzenlediği ihaleyi kazanan firmalar belli oldu. İhaledeki iki farklı laptop seçeneğinden 730 dolarlık laptoplar DataTeknik - Casper - Sentim Konsorsiyumu tarafından, 930 dolarlık üst kategorideki laptop seçeneği ise Toshiba firması tarafından temin edilecek. İhaleye, bu firmaların yanı sıra Aidata, İnfronic ile Koç Sistem de katılmıştı.

Vakıflar Bankası'nın, ihaleyi kazanan firmalarla bu ay sonunda protokol imzalamasının ardından öğretmene laptop satışının başlaması bekleniyor.KDV YÜZDE 1 OLACAK
Projeden, devlet okullarında görevli 600 bin öğretmen, özel öğretim kurumlarında görev yapan 28 bin öğretmen ve 77 bin öğretim üyesi ile öğretim elemanları yararlanacak. Öğretmenler, maddi imkânlarına göre iki farklı laptop seçeneğinden birini alabilecek. Vakıflar Bankası ile firmalar arasında 15 Şubat'ta protokol imzalanacağı belirtilirken, MEB, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan 'kampanyalı satış izni' istedi. İzin alındıktan sonra satış noktalarından öğretmenler laptoplarını temin edebilecek.

Laptoplara uygulanan yüzde 18'lik KDV yüzde 1'e düşürülecek. Bu arada Microsoft'un işletim sistemi bedeli de satış fiyatından düşülecek ve laptoplar, öğretmenlere 860 - 670 dolardan satılacak.

Laptoplarda, 1 yıllık ücretsiz ADSL aboneliği ya da düşük fiyatlı internet kullanımına yönelik imkânların bulunması da planlanıyor. Öğretmenler, Vakıflar Bankası'ndan krediyi faiz farkı olmadan alabilecek. İki yıl garantisi olacak laptoplarda, öğretmenlerin ödeme gücüne göre 24 - 36 ay taksitlendirme yapılabilecek.

KLAVYELER F
Milli Eğitim Bakanlığı, akademisyenler de dahil tüm öğretmenleri dizüstü bilgisayar sahibi yapmak için çıktığı ihalede, son dakika değişikliği yaparak kazanan firmalara bilgisayarların F klavyeli olması koşulunu getirdi. İhale şartnamesine F klavye koşulunu açıkça yazmayan bakanlığın, yüklenici firmalara uyarıda bulunarak, verilecek dizüstü bilgisayarların F klavye olmasını isteği bildirildi.

LAPTOP SEÇENEKLERİ
Datateknik - Casper - Sentim, 730 dolar: 14.1 inç TFT Ekran, 1.3 veya 1.5 Ghz Intel Mobil Celeron İşlemci, 20 GB HDD, 256 MB RAM, entegre 10/100 ethernet ve modem, mini PCI slot üzerine akıllı wireless (kablosuz) ağ kartı, 24x CDROM, MS Windows XP Türkçe, batarya+adaptör.

Toshiba, 920 dolar: 15 inç TFT ekran, 1.3 veya 1.6 Ghz Intel Centrino Mobil İşlemci, 40 GB HDD, 256 MB RAM, entegre 10/100 ethernet ve modem, board üzerinde entegre wireless ağ kartı, DVD CD/DVDRW, MS Windows XP Türkçe, batarya+adaptör.--------------------------------------------------------------------------------
KAYNAK: MİLLİYET
EsRaRLi_GöZLeR
 

Mesajgönderen turkwebdizayn » 17 Mart 2005, 19:20

valla f klavye olmasaydı aldırtırdım..
ama f klavye yı kullanmak kasar.. tabi ezbere yazı yazanlar ıcın bu sorun olmayacaktır tabıkı..
turkwebdizayn
New Friend
New Friend
 
Mesajlar: 10
Kayıt: 17 Mart 2005, 17:38

Mesajgönderen EsRaRLi_GöZLeR » 18 Mart 2005, 00:00

abicim sende..
al tornavidayı..
sök tuşları q klavyeye göre diz..
allla çok mu zor.. :)
EsRaRLi_GöZLeR
 

Mesajgönderen EcCeNtRiC » 18 Mart 2005, 10:46

evet veriyorlar.. hatta babam alcak benim. kredi kartı gibi bir şey vermişler :) ee güzel tabi.. adsl de beleş oh oh..
*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;)
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
 
Mesajlar: 6917
Kayıt: 21 Haziran 2004, 12:49
Konum: izmiR


Dön PC Yardım

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.