21 Aralık uzun gece nasıl oluyor?


Haberler forumunda bulunan 21 Aralık uzun gece nasıl oluyor? konusunu görüntülüyorsunuz...
Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

21 Aralık uzun gece nasıl oluyor?

Mesajgönderen taNGo » 21 Aralık 2017, 10:01

Kış gündönümü, ya da 21 Aralık ekinoksu olarak da bilinen 21 Aralık günü, en uzun gece ve en kısa gündüz yaşanır.

Resim

Her yıl 21 Aralık günü güneş ışıkları oğlak dönencesine tam dik pozisyonda gelir. Böylece Dünya'nın güney yarım küresinde yaz mevsimi, kuzey yarım kürede ise kış mevsimi başlar. Ayrıca Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey Yarım Küre'de 21 Aralık tarihine kadar kısalan gündüz vakitleri, bu tarihten itibaren git gide uzamaya başlar. Gündüz vakitleri, 21 Haziran tarihine kadar uzamaya devam eder ve bu tarihten sonra tekrar kısalmaya başlar.

Günlerin uzayıp kısalmaya başladığı 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine solstis (gündönümü) de denir. 21 Aralık gününe kış gündönümü, 21 Haziran gününe ise yaz gündönümü denir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3612
Kayıt: 23 Haziran 2003, 19:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.